Skip to content
Menu
Smocze wycieczki
  • na rowerze
  • na spacerze
    • figurki
  • w książkach
  • w kuchni
  • Kraków i okolice
  • góry
    • Tatry
    • Beskid Niski
    • Beskid Sądecki
    • Pieniny i Spisz
    • Gorce
    • Beskid Wyspowy
    • Beskid Makowski
    • Beskid Mały
    • Beskid Żywiecki
    • Beskid Śląski
    • Góry Świętokrzyskie
  • Smoki
  • Kontakt
Smocze wycieczki
Stargard - rynek

Zachodnia granica dzień 12: Brzozowo – Stargard

Opublikowano 2025-06-282025-07-21

Ostatni dzień naszej tegorocznej wyprawy to przejazd do Stargardu przez lasy i przez Dolinę Rzeki Iny. Mimo że nie ma tu wielu szlaków rowerowych, jedzie się super!

Rodzaj trasy:długodystansowa
Szlak:szlaki lokalne, brak szlaku
Liczba kilometrów:83 km
Trudność:łatwa
Przewyższenia:245 m ↑ 220 m ↓
Podłoże:asfalt, szutry
Drogi:wały rzek, drogi i ścieżki leśne i polne, drogi o małym i średnim natężeniu ruchu, ścieżki rowerowe, CPRy
Atrakcje dodatkowe:Puszcza Goleniowska, Goleniów (brama wolińska), ruiny młynu wodnego, Stargard (gryfiki, baszty, bramy, rynek i ratusz)
Ślad GPX


Pociąg powrotny mamy wieczorem ze Stargardu, a przed nami ok 80 km przedzierania się przez lasy. Tylko na niewielkich odcinkach planujemy jechać lokalnymi szlakami rowerowymi, poza tym jedziemy na azymut, wybierając głównie drogi pożarowe. Będzie wesoło!

Puszcza Goleniowska

Mimo obaw, przejazd z noclegu aż do Goleniowa jest bardzo wygodny i przyjemny. Praktycznie cały czas jedziemy przez lasy Puszczy Goleniowskiej. I to takie ładne lasy, jak lubimy.

Na niektórych fragmentach wybieramy zwykłą asfaltową (bardzo poniszczoną) drogę, jednak głównie trzymamy się szutrów na drogach pożarowych.

Puszcza Goleniowska
Puszcza Goleniowska
Puszcza Goleniowska
borowina w Puszczy Goleniowskiej
Puszcza Goleniowska
Puszcza Goleniowska
Puszcza Goleniowska
Puszcza Goleniowska

Nawet fragmenty oznaczone na mapie jako podmokłe, nie stanowią przeszkody. Obok rezerwatu Jezioro Czarne przejeżdżamy suchym kołem. Gdybyśmy mieli więcej czasu, można by w Zabierzewie zrobić jeszcze postój nad Jeziorem Przybiernowskim. W Widzieńsku rzekę Gowienicę pokonujemy mostem na zwykłej drodze. Bezpośrednio przed Stargardem trafiamy na kilka kilometrów jeszcze raz na fragment szlaków Wokół Zalewu Szczecińskiego i Blue Velo.

Rezerwat przyrody Jezioro Czarne
Rezerwat przyrody Jezioro Czarne
Puszcza Goleniowska
Puszcza Goleniowska

Goleniów

Goleniów zaskakuje nas całkiem pozytywnie. Nie spodziewamy się po mieście cudów, a jednak jest tu czysto i schludnie, część zabytków jest wyremontowana. Bardzo ładnie prezentuje się Brama Wolińska na wjeździe na teren starego miasta od północy. Największe jednak zaskoczenie stanowi Rampa Kultura – jest to wyremontowany dawny kolejowy budynek magazynowy (z rampą!). Teraz mieszczą się tu goleniowskie instytucje kulturalne, a na jej tyle w dole jest klimatyczna kawiarnia z bardzo miłymi kelnerkami. Popijając kawę i zajadając pyszny sernik, obserwujemy przejeżdżające obok pociągi.

Goleniów brama
Brama Wolińska
Goleniów rampa kultura
Rampa Kultura
Goleniów rampa kultura
Goleniów rampa kultura
Goleniów rampa kultura
kawa w kawiarni Rampa Kultura

Dolina Rzeki Iny

Z Goleniowa wyjeżdżamy szlakami niebieskim i żółtym. Początkowo wjazd w las niebieskim szlakiem nie zachęca, jednak po chwili znajdujemy fajny wjazd na ścieżkę edukacyjną Uroki Doliny Iny. Dość szeroką płaską ścieżką leśną przejeżdżamy przez las, mijając tablice informacyjne i drogowskazy.

Ścieżka edukacyjna Uroki Doliny Iny
Ścieżka edukacyjna Uroki Doliny Iny

Kolejną atrakcją na trasie jest bobrowisko i ruiny młyna. Nie sposób ich przegapić jadąc drogą i niebieskim lub zielonym szlakiem rowerowym.

ruiny młyna
ruiny młyna
bobrowisko w Dolinie Iny
bobrowisko w Dolinie Iny
bobrowisko w Dolinie Iny
bobrowisko w Dolinie Iny

Niebieskim szlakiem zbaczamy z linii Goleniów – Stargard i podjeżdżamy pod wieżę widokową. Rozciąga się stąd widok na Dolinę Iny, choć niestety samej rzeki nie widać w trawach.

wieża widokowa w Dolinie Iny
wieża widokowa w Dolinie Iny
wieża widokowa w Dolinie Iny
Dolina Iny
wieża widokowa w Dolinie Iny
wieża widokowa w Dolinie Iny
użytek ekologiczny Dolina Rzeki Iny
użytek ekologiczny Dolina Rzeki Iny

Zawracamy na zielony szlak i szerokim szutrem jedziemy przed siebie. Jedzie się bardzo przyjemnie. Do czasu… Na wysokości ośrodka Odnowy Życia Duchowego mamy wytyczoną trasę ścieżkami na zachód od tego ośrodka. Okazuje się jednak, że bobry zrobiły tu bajoro! Musimy kawałek zawrócić i na szczęście szybko znajdujemy alternatywę dla tego przejazdu.

Przed Stargardem czeka na nas jeszcze jedna niespodzianka – na wjeździe do jednej z wiosek stoi… pająk! Chyba pozostałość po zeszłorocznych dożynkach. Jest super!

pająk dożynkowy
pająk dożynkowy

Stargard

Dojeżdżamy do Stargardu. Nie wjeżdżamy do niego jednak na wprost od północy, a delikatnie okrążamy go przez zewnętrzne dzielnice, żeby rozpocząć zwiedzanie od wschodu. Dzięki temu uda nam się zobaczyć jak najwięcej ciekawostek w mieście.

mury i baszty

Stargard to bardzo dziwne miasto. Kiedyś musiało być śliczne! Ostały się liczne fragmenty średniowiecznych murów obronnych wraz z bramami i basztami. Wzdłuż najdłuższego odcinka murów teraz rozciąga się park niczym nasze krakowskie planty. Część bram jest wyremontowana lub aktualnie w remoncie.

Stargard - Brama Wałowa
Brama Wałowa
Stargard - Brama Białogłówka
Brama Białogłówka
Stargard - Baszta Jeńców
Baszta Jeńców
Stargard - Brama Pyrzycka
Brama Pyrzycka
Stargard - Brama Młyńska
Brama Młyńska

rynek

Wewnątrz tych pozostałości murów jednak jest specyficznie. Po wojnie nie ostało się wiele zabudowań, więc poza ratuszem, katedrą i kilkoma starymi kamieniczkami na rynku, nie ma tu więcej zabytków. Zamiast starych budynków, po wojnie wybudowano tu (w centrum miasta!!!) PRL-owskie bloki. Wygląda to bardzo dziwnie! Na dodatek w sobotę o 16 już wszystkie instytucje kultury (muzeum, informacja turystyczna) są pozamykane i nawet nie możemy kupić pamiątkowego magnesu. Sklepów z pamiątkami nie ma tu w ogóle.

Stargard - katedra
Stargard – katedra
Stargard - rynek
Stargard – rynek

gryfiki

Fajną atrakcją w mieście są figurki gryfików – jest to 16 figurek, które powstały w 2023 roku i są symbolem ciekawych miejsc i ważnych wydarzeń w Stargardzie. Nam udało się znaleźć je wszystkie.

Wojna Pszenna
Wojna Pszenna
Rondela
Rondela

dworzec

Po obiedzie w jednej z knajpek usytuowanych wzdłuż murów miejskich, docieramy na dworzec PKP. Po drodze (jak i wcześniej podczas zwiedzania i szukania gryfików) widzimy bardzo dużo meneli, a i zdążają się wejścia na dziedzińce budynków, które niesamowicie śmierdzą moczem. Kiepska wizytówka miasta na trasie dworzec – centrum. Sam dworzec też nie sprawia (jeszcze!) dobrego wrażenia. Komunistyczny budynek dworca i 2 perony są w remoncie i są całkiem zamknięte. Czynny jest tylko jeden peron, który już został odnowiony i wygląda współcześnie.

Stargard PKP
Stargard PKP
Stargard PKP
Stargard PKP

Tak kończymy dwutygodniową wycieczkę wzdłuż zachodniej granicy Polski przez trzy województwa, kawałek Czech i Niemiec. Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku!

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAGI:

Beskid Mały Beskid Niski Beskid Wyspowy Beskidy Beskid Żywiecki Blue Velo Dolinki Krakowskie Dolnośląskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Lubelskie Lubuskie Małopolska miasto miasto powiatowe Nadwarciański Szlak Rowerowy na północ od Krakowa na zachód od Krakowa Nysa-Odra okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Pomorskie rower skansen smoki spacer Suwalszczyzna Szlak Wokół Tatr Tatry Velo Baltica Velo Małopolska Warmia Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Najnowsze posty:

  • Gryfiki w Stargardzie
  • Zachodnia granica dzień 12: Brzozowo – Stargard
  • Zachodnia granica dzień 11 Wokół Zalewu Szczecińskiego: Międzyzdroje – Brzozowo
  • Zachodnia granica dzień 10 Wokół Zalewu Szczecińskiego: Uznam – Międzyzdroje
  • Zachodnia granica dzień 9 Wokół Zalewu Szczecińskiego: Nowe Warpno – Uznam
  • Zachodnia granica dzień 8 Wokół Zalewu Szczecińskiego: Szczecin – Nowe Warpno

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Współpraca:

Smocze przepisy kulinarne Aspekt ubezpieczenia

Smok poleca:

Velo Małopolska EuroVelo GreenVelo Szlak Wokół Tatr Rowerem przez Pomorze Zachodnie Polskie Parki Narodowe Polskie Parki Krajobrazowe Rowerowa Małopolska

Tagi:

Beskid Wyspowy Beskidy Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Małopolska miasto miasto powiatowe na północ od Krakowa na zachód od Krakowa Nysa-Odra okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Pomorskie rower smoki spacer Velo Baltica Velo Małopolska Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

©2025 Smocze wycieczki | Powered by SuperbThemes