Malbork ma niekwestionowaną atrakcję na skalę całej Europy, a mianowicie zamek w Malborku. Od kilku lat w jego okolicy możemy znaleźć dodatkową, pomniejszą atrakcję czy urocze figurki Marianków.
Zamek w Malborku
Chyba każdy kiedyś słyszał i/lub widział zamek w Malborku – największy zamek w Europie. Jako że został wybudowany przez Krzyżaków w XIV–XV wieku, jest on oczywiście wykonany z cegieł. Robi niesamowite wrażenie – szczególnie od strony Nogatu, nad którym jest usytuowany!
Przez wiele lat była to siedziba wielkich mistrzów zakonu, a po odsprzedaniu zamek stał się rezydencją królów Polski aż do czasu rozbiorów, kiedy to Prusacy przejęli go i zamienili na koszary. Co ciekawe, Niemcy próbowali kilkukrotnie odbudowywać i remontować zamek po jego przejęciu, ale niekoniecznie w rozsądny sposób. Na zakończenie II wojny światowej został mocno zniszczony przez Rosjan.
Otoczony jest murami obronnymi z licznymi bramami, a w środku podziwiać można liczne zabudowania wewnętrzne. Składa się z trzech oddzielnych zamków: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz Zamku Niskiego zwanego także Przedzamczem. I już na samym początku dowiadujemy się od przewodniczki, że na terenie zamku znajdują się liczne wizerunki Najświętszej Maryi Panny.
Podzamcze
Idąc od zewnętrz i przechodząc przez pierwsze bramy i mosty zwodzone nad fosami (momentami trzeba użyć sporo wyobraźni, żeby te wszystkie fosy i zakamarki zobaczyć), docieramy do Podzamcza. Tu znajdowały się pomieszczenia gospodarcze: liczne stajnie i magazyny, karwan (miejsce przechowywania sprzętów wojennych i wozów) i całe potrzebne zaplecze jak kowal, ludwisarnia itd. oraz kaplica św. Wawrzyńca przeznaczona dla służby. Tutaj na utrzymanie zamku pracowali „cywile”.
Zamek Średni
Po okazaniu zakupionych biletów wstępu na zamek przez kolejną bramę i fosę wchodzimy do Zamku Średniego z dużym dziedzińcem skierowanym w stronę Zamku Wysokiego. Na dziedzińcu można „spotkać” ważnych wielkich mistrzów zakonu.
W znajdujących się wokół dziedzińca budynkach zwiedzamy kolejno jadalnie (refektarze) zimową i letnią, pokoje wielkiego mistrza (Pałac Wielkich Mistrzów), pokoje skarbnika i kanclerza czy wielką komturię, a przez dziurkę w ścianie „podglądamy”, co dzieje się w infirmerii. Wszystkie pomieszczenia w środku są (lub były bo nie wszystko jest wciąż widoczne) pięknie malowane.
A część pomieszczeń jest przeznaczona na dwie duże i ciekawe wystawy: bursztynu i oręża. Wystawa bursztynu pokazuje nie tylko sposób i miejsce wydobycia, ale też prezentuje sporą kolekcję wyrobów – zarówno biżuterii, jak i kapliczek czy przedmiotów codziennych. Wychodząc trochę w przód: przepięknie zdobiona bursztynowa szkatuła ma wręcz całą swoją wielką wystawę (w pomieszczeniach Zamku Wysokiego) pokazującą zdjęcia badań szkatuły (m.in. zdjęcia rentgenowskie) i powiększenia poszczególnych elementów zdobień.
Zamek Wysoki
Za kolejnym murem i fosą trafiamy wreszcie na Zamek Wysoki. Ta część zamku jest najwyższa i czwaroboczna, otoczona wewnętrznym ogrodem za murami, fosą i kolejnym murem.
W jej środku jest dziedziniec otoczony krużgankiem z charakterystyczną studnią.
Z krużganków zaglądamy do kuchni i jadalni konwentu, do kościoła Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny, kapitularza (sali głównej narad urzędników) i do wysuniętej wieży Gdanisko, na której końcu umieszczone były… wychodki… z widokiem na Pałac Wielkich Mistrzów 🙂
Marianki
Marianek jest oficjalną maskotką Malborka już od 2009 roku. Jest to sympatyczny rycerzyk o rumianych policzkach, z hełmem na głowie i peleryną na plecach, co ściśle nawiązuje do rycerskiej historii miasta nad Nogatem.
Figurki na ulicach miasta stanęły jednak dopiero w 2020 roku w ramach projektu złożonego do Budżetu Obywatelskiego Malborka i niestety bywają ofiarą kradzieży. Dlatego nie udało nam się zobaczyć ich wszystkich.
- Marianek – przed kasami biletowymi na zamek,
- Marianek – na latarni przed dworcem,
- Marianek robiący selfie – przy napisie „Malbork” przy ul. Piłsudskiego,
- Marianek z kroniką miasta – na bulwarach nad Nogatem, w pobliżu Szkoły Łacińskiej,
- Marianek z kompasem – przy drewnianej kładce nad Nogatem,
Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku!
1 komentarz do “Zamek w Malborku i Marianki”