Skip to content
Menu
Smocze wycieczki
  • na rowerze
  • na spacerze
    • figurki
  • w książkach
  • w kuchni
  • Kraków i okolice
  • góry
    • Tatry
    • Beskid Niski
    • Beskid Sądecki
    • Pieniny i Spisz
    • Gorce
    • Beskid Wyspowy
    • Beskid Makowski
    • Beskid Mały
    • Beskid Żywiecki
    • Beskid Śląski
    • Góry Świętokrzyskie
  • Smoki
  • Kontakt
Smocze wycieczki
Piekielna Brama

Suchedniowsko-Oblęborski i Sierodowicki Parki Krajobrazowe

Opublikowano 2024-09-222024-09-25

Suchedniowsko-Oblęborski i Sierodowicki Parki Krajobrazowe są pełne kamieni, głazów i formacji skalnych. Wybierając się tu na rowerze, trzeba dobrze zaplanować trasę!

Rodzaj trasy:pętla
Szlak:różne szlaki rowerowe i piesze, częściowo brak
Liczba kilometrów:65 km
Trudność:średnia / trudna
Przewyższenia:920 m ↑ 920 m ↓
Podłoże:głównie szutry, kamienie, błoto, asfalt
Drogi:drogi, ścieżki i dawne ścieżynki leśne, drogi o małym i średnim natężeniu ruchu, ścieżki rowerowe
Atrakcje dodatkowe:Sieradowicki Park Krajobrazowy: kamieniołom Kopulak, oczy ziemi, rezerwat Kamień Michniowski (Jaskinia Ponura), Suchedniowsko-Oblęborski Park Krajobrazowy: Brama Piekielna
Ślad GPX


Dzisiejszą wycieczkę planujemy w oparciu o różne mapy, maopy googla, aplikacje do wyznaczania śladów gpx. Częściowo po szlakach rowerowych, a częściowo po ścieżkach oznaczonych na tych mapach grubą linią. A w rezultacie okazuje się, że trzeba ją niemal całkiem zmienić… A przecież lasy suchedniowskie zapowiadały się tak dobrze…

Sieradowicki Park Krajobrazowy

Parkujemy samochód w Suchedniowie i kierujemy się na rowerach na wschód do Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Nasz pierwszy przystanek to teren kopalni Kopulak. Jest to kamieniołom, w którym wydobywa się złoża pstrych piaskowców triasowych (nazywanych tu właśnie kopulakiem). Niesamowity widok robi tu zalegająca w kamieniołomie woda, która jest koloru czerwono-pomarańczowego. Warto zobaczyć to miejsce. Zwłaszcza, że nie jest bardzo oddalone od zabudowań i porządnych dróg.

kopalnia Kopulak
kopalnia Kopulak
kopalnia Kopulak
kopalnia Kopulak

Niestety za Kopulakiem drogi i ścieżki robią się coraz gorsze. Nie dość, że nie są wydeptane/wyjeżdżona, więc nie zawsze widać, którędy ta droga prowadzi dokładnie. To jeszcze leżą na niej zwalone gałęzie – jakby podczas wycinki drzew leśnicy pozabierali wartościowe drzewa, a gałęzie zostawili gdzie popadnie na drodze. Ciężko by się tu jedzie na rowerze, a w kilku miejscach ciężko się nawet prowadzi rower. Jednak hitem jest droga zaznaczona na mapach piękną prostą drogą – rozjeżdżona przez ciężki sprzęt z wodą w koleinach i gałęziami lub zwalonymi drzewami na środku… Tu nawet spacer nie stanowiłby żadnej przyjemności.

wertepy, gałęzie i błoto
wertepy, gałęzie i błoto

W końcu udaje nam się przedrzeć do szutrowej drogi i szybko, sprawnie i (co najważniejsze) z przyjemnością przejeżdżamy do kolejnej atrakcji – Oczu Ziemi. To kolejny dawny kamieniołom, tyle że tu woda ma już normalny kolor. Za to można na jego teren wejść i pospacerować wokół zbiornika wodnego i po skałach. Jest tu nawet spora altana z grillem. Akurat trafiamy tu na pana rozpalającego tego grilla. 

Oczy Ziemi
Oczy Ziemi
Oczy Ziemi
Oczy Ziemi
Oczy Ziemi

Po konsultacji z panem od grilla i innymi rowerzystami i piechurami, którzy akurat pojawili się przy Oczach Ziemi, decydujemy się zmienić plan wycieczki. Zamiast dalej przedzierać się do Wykusa (wszyscy zgodnie stwierdzili, że tam to tylko bagna i brukowa nawierzchnia), wracamy szuterkiem do Suchedniowa i stamtąd kierujemy się na zachód do Suchedniowsko-Oblęborskiego Parku Krajobrazowego. 

Suchedniowsko-Oblęborski Park Krajobrazowy 

I rzeczywiście… W tym lesie (będącym częścią Puszczy Świętokrzyskiej) są szerokie aleje asfaltowe i szutrowe. Przynajmniej na razie…

Suchedniowsko-Oblęborski Park Krajobrazowy
Suchedniowsko-Oblęborski Park Krajobrazowy
Suchedniowsko-Oblęborski Park Krajobrazowy
Suchedniowsko-Oblęborski Park Krajobrazowy

Docieramy do Piekielnej Bramy – formacji skalnej tworzącej niby bramę. Wygląda to bardzo ciekawie. Znajdujemy tu budkę na pieczątkę w ramach zabawy proponowanej przez nadleśnictwo – oczywiście pieczątki już nie ma, ktoś sobie ją radośnie przywłaszczył.

Piekielna Brama
Piekielna Brama
Piekielna Brama
Piekielna Brama

Po zobaczeniu Piekielnej Bramy udajemy się na południe szeroką szutrową drogą. Jednak już za Rezerwatem Świnia Góra okazuje się, że droga, w którą mieliśmy skręcić, nie istnieje. Postanawiamy więc znacznie wydłużyć wycieczkę i trzymać się zielonego szlaku rowerowego. Tak też robimy, ale w pewnym momencie szutry zamieniają się na dość błotnisty coraz węższy przejazd, aż w końcu trafiamy na długi fragment bruku. A najbardziej dziwi to, po co (i jakim prawem) pchają się tu samochody osobowe – bo spotkaliśmy takie 2.

kapliczka św. Huberta
kapliczka św. Huberta
Rezerwat Świnia Góra
Rezerwat Świnia Góra

W południowej części lasu trafiamy wreszcie na bardzo urokliwe miejsce z jodłami i mchami. Ale grzybów niestety nie udało się żadnych znaleźć.

lasy Suchedniowskie
lasy Suchedniowskie

Dalszy przejazd przywodzi na myśl zejścia z beskidzkich szlaków. Jest bardzo terenowo, momentami dość stromo, a do tego jest dużo kamieni. 

W końcu wyjeżdżamy z lasu i kilkanaście kilometrów od zalewu Kaniów jedziemy asfaltem przez wioski. Po kamieniach w lesie byłaby to całkiem miła odmiana, zwłaszcza że nie mijają nas prawie żadne samochody. Niestety… droga faluje góra – dół i co wdrapiemy się na jeden pagórek, zaraz czeka nas zjazd zakończony kolejnym podjazdem. Żeby było weselej, jak popatrzymy w bok na alternatywne drogi, to z żalem stwierdzamy, że wyglądają bardzo podobnie. Po pokonaniu kolejnych miejscowości, pagórków, górek, a na ostatnim odcinku piasków i grudek ziemi na polnej drodze, docieramy z powrotem do Sieradowickiego Parku Krajobrazowego.

pola po drodze
pola po drodze
kościół w Łącznej
kościół w Łącznej

Sieradowicki Park Krajobrazowy

Ponownie wjeżdżamy do znanego nam z rana lasu – tym razem od strony południowej. Chcemy tu zobaczyć rezerwat Kamień Michniowski. Tu o jeździe na rowerze nie ma mowy – robimy mały spacerek między skałami. Na jednej ze skał (tej z jaskinią) spotykamy nawet wspinaczy.

Rezerwat Przyrody Kamień Michnowski - logo
Rezerwat Przyrody Kamień Michnowski – logo
Rezerwat Przyrody Kamień Michnowski - skała
Rezerwat Przyrody Kamień Michnowski – skała
Rezerwat Przyrody Kamień Michnowski - Jaskinia Ponura
Rezerwat Przyrody Kamień Michnowski – Jaskinia Ponura

Po przedzieraniu się po skałach, wcześniejszym przedzieraniu się przez błoto i gałęzie i ze świadomością, że jeszcze nie jedliśmy obiadu, decydujemy się na powrót. Nie będziemy pchać się dalej w las, tylko zjeżdżamy do głównej drogi. W nagrodę dostajemy szeroki, piękny CPR, którym dojeżdżamy bezpiecznie z powrotem do Suchedniowa.

Suchedniów
Suchedniów

Nie wszystko poszło zgodnie z planem i nie była to łatwa wycieczka. Może gdybyśmy od razu mieli świadomość, że nie każda droga jest przejezdna, a niektóre odcinki szlaków rowerowych nadają się tylko na MTB, bardziej by nam się podobało. Jednak konieczność przedzierania się przez las, pchania rowerów i kilkukrotnej konieczności zmiany trasy (w tym szukanie alternatywy przejazdu na poczekaniu na mapie) trochę nas zmęczyły. Następnym razem, gdy będziemy się wybierać w te rejony, koniecznie musimy lepiej rozplanować trasę, co i Wam polecamy!

Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku!


nokaut.pl  porównywarka cen

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAGI:

Beskid Mały Beskid Niski Beskid Wyspowy Beskidy Beskid Żywiecki Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Kaszuby Korona Gór Polski Kraków książki Lubelskie Mazury Małopolska miasto miasto powiatowe na południe od Krakowa na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Podlaski Szlak Bociani Pomorskie rower skansen smoki spacer Suwalszczyzna Szlak Wokół Tatr Tatry Velo Baltica Velo Małopolska Warmia Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Łódzkie Śląsk Świętokrzyskie

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Najnowsze posty:

  • Szlak zaczarowanych miejsc w Obornikach
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 1: Jeziorsko – Koło
  • Łódź i szlak Gorące Źródła
  • Bajkowy szlak w Łodzi
  • Rowerem wzdłuż Warty
  • Kotelnica i Studzionki z Dębna

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Współpraca:

Smocze przepisy kulinarne Aspekt ubezpieczenia

Smok poleca:

Velo Małopolska EuroVelo GreenVelo Szlak Wokół Tatr Rowerem przez Pomorze Zachodnie Polskie Parki Narodowe Polskie Parki Krajobrazowe Rowerowa Małopolska

Tagi:

Beskidy Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Małopolska miasto miasto powiatowe na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Pomorskie rower smoki spacer Velo Baltica Velo Małopolska Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

©2025 Smocze wycieczki | Powered by SuperbThemes