Skip to content
Menu
Smocze wycieczki
  • na rowerze
  • na spacerze
    • figurki
  • w książkach
  • w kuchni
  • Kraków i okolice
  • góry
    • Tatry
    • Beskid Niski
    • Beskid Sądecki
    • Pieniny i Spisz
    • Gorce
    • Beskid Wyspowy
    • Beskid Makowski
    • Beskid Mały
    • Beskid Żywiecki
    • Beskid Śląski
    • Góry Świętokrzyskie
  • Smoki
  • Kontakt
Smocze wycieczki
schronisko na Turbaczu - deser gorczański

Stare Wierchy – Turbacz – Łapsowa Polana

Opublikowano 2024-10-102024-10-11

Kolejna propozycja wycieczki na Turbacz tym razem z Obidowej przez Stare Wierchy i z bonusem w postaci Łapsowej Polany. Jesienią jest tu kolorowo i pięknie!

Rodzaj trasy:pętla
Szlak:zielony + czerwony + żółty + czarny + niebieski + zielony
Liczba kilometrów:19,5 km
Trudność:łatwy/średni
Przewyższenia:770 m ↑ 770 m ↓
Schroniska:Schronisko PTTK na Starych Wierchach, schronisko PTTK na Turbaczu, Koliba na Łapsowej Polanie
Atrakcje dodatkowe:widoki na Tatry, miejsce katastrofy lotniczej z 1973 r., kaplica Matki Bożej Królowej Gorców
Trasa:Obidowa – Stare Wierchy – Turbacz – Bukowina Obidowska – Łapsowa Polana – Bukowina Obidowska – Obidowa
Szczyty:Groniki (1027 m n.p.m.), Pudziska (1000 m n.p.m.), Obidowiec (1106 m n.p.m.), Rozdziele (1180 m n.p.m.), Turbacz (1310 m n.p.m.), Bukowina Miejska (1103 m n.p.m.), Miejski Wierch (1143 m n.p.m.), Hrube (1027 m n.p.m.)
Pasmo górskie:Gorce
GOT:29 punktów


Turbacz jest chyba jednym z tych szczytów, w którego rejon prowadzi najwięcej szlaków i można go zdobyć od każdej strony różnymi trasami. Ostatnio wędrowaliśmy na niego z Poręby Wielkiej Koninek, a poprzednio z Nowego Targu. Tym razem proponujemy malowniczą pętlę na Turbacz z Obidowej.

W Obidowej jest sporo parkingów prywatnych płatnych 5-10 zł. Wszystkie umieszczone są blisko siebie w bezpośrednim sąsiedztwie zielonego szlaku. My zielonym szlakiem kierujemy się najpierw na Stare Wierchy, natomiast tym samym szlakiem od strony Bukowiny Obidowskiej na koniec zejdziemy wprost na parking na koniec wycieczki.

Po dosłownie kilkunastu-kilkudziesięciu metrach przez wieś po asfalcie wchodzimy na kamienistą ścieżkę wiodącą do góry. I już na samym początku, po pokonaniu pierwszego podejścia trafiamy na scenę jak z bajki: za naszymi plecami łąka paruje! Jesienny poranek zaskakuje nas bardzo pozytywnie serwując nam taki spektakl przyrody budzącej się po nocnym przymrozku do ciepełka w ciągu dnia.

łąki parują
łąki parują

Na Stare Wierchy idziemy cały czas zielonym szlakiem kamienistą ścieżką – tylko ostatni fragment jest bardziej stromy. Całe podejście jest bardzo krótkie i można je szybko pokonać. A o tej porze w schronisku nie ma wielu ludzi.

Stare Wierchy
Stare Wierchy
Stare Wierchy
Stare Wierchy

Od schroniska PTTK na Starych Wierchach idzie się aż na sam Turbacz na przemian przez las i przez polany lub hale widokowe. Idziemy przeważnie dość szeroką drogą, choć czasem trochę zwęża, a często zamienia się w trudne do pokonania błoto. Są też fragmenty kamieniste i bardziej strome. Po drodze mijamy miejsce katastrofy lotniczej z 1973 roku, gdzie znajduje się krzyż z fragmentem skrzydła samolotu.

miejsce katastrofy samolotu
miejsce katastrofy samolotu
miejsce katastrofy samolotu
miejsce katastrofy samolotu

Na każdym kroku towarzyszą nam jesienne widoczki. Tatr tylko dzisiaj nie można podziwiać w pełnej okazałości, bo część z nich przykryta jest kołderką z chmur – co sprawia, że jest to też bardzo interesujący widok.

widok na Beskid Wyspowy
widok na Beskid Wyspowy
jesień w Gorcach
jesień w Gorcach

Przed samym szczytem czeka nas wędrówka stromym kamienistym zboczem z kamiennymi schodami. Tu już nie ma tylu drzew (a przynajmniej nie połamanych), więc ukazuje się nam coraz więcej widoków na wszystkie strony świata. Z samego Turbacza podziwiać można oczywiście całe Podhale z Tatrami, ale też bardziej odległy Beskid Żywiecki z charakterystyczną Babią Górą.

Rozdziele - widok na Tatry
Rozdziele – widok na Tatry
Turbacz
Turbacz
Turbacz - widok na Tatry
Turbacz – widok na Tatry
Turbacz - widok na Tatry i Jezioro Czorsztyńskie
Turbacz – widok na Tatry i Jezioro Czorsztyńskie

W schronisku PTTK Turbacz czeka nas spora niespodzianka – chyba jeszcze nigdy nie widzieliśmy tu takich pustek.

schronisko na Turbaczu
schronisko na Turbaczu
schronisko na Turbaczu
schronisko na Turbaczu

Schronisko zawsze jest pełne, ciężko jest znaleźć jakieś wolne miejsce na tarasie, zwłaszcza takie z widokiem. Jednak w październiku w środku tygodnia takiego problemu nie ma. Wybieramy jeden ze stolików i chłoniemy ciepło słońca i niesamowite widoki.

schronisko na Turbaczu - widok na Tatry
schronisko na Turbaczu – widok na Tatry
schronisko na Turbaczu - drogowskaz
schronisko na Turbaczu – drogowskaz

Korzystając z małej liczby turystów i możliwości spokojnego zrobienia zdjęć, chyba po raz pierwszy znajdujemy wszystkie rozmieszczone przed wejściem do budynku zwierzątka. Widzieliście je wszystkie?

schronisko na Turbaczu - dzik
schronisko na Turbaczu – dzik
schronisko na Turbaczu - żmija
schronisko na Turbaczu – żmija

W schronisku PTTK Turbacz nie może się też oczywiście obyć bez kawy i deseru gorczańskiego! Pycha!

schronisko na Turbaczu - deser gorczański
schronisko na Turbaczu – deser gorczański

Bardzo przyjemnie się tu siedzi, ale trzeba ruszać w dalszą drogę. Schodzimy żółtym szlakiem, który na swoim początkowym odcinku jest dość stromy i kamienisty, żeby już po chwili zamienić się w łagodnie opadającą szeroką drogę.

żółty szlak
żółty szlak
tereny Waksmundu
tereny Waksmundu

Na rozstaju szlaków na polanie Długie Młaki odbijamy w prawo – co ciekawe, idziemy pod górę, żeby po chwili zacząć znowu schodzić. Po drodze zatrzymujemy się jeszcze w kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców, w której w sezonie regularnie odprawiane są msze w niedziele i święta.

Kaplica Matki Bożej Królowej Gorców
Kaplica Matki Bożej Królowej Gorców

Dalsza droga żółtym szlakiem i kontynuacja szlakiem czarnym jest bardzo przyjemna. Idziemy szeroką drogą łagodnie falującą góra-dół. Jest to bardzo przyjemny, nieforsujący spacer. Po drodze (jako że jesteśmy już dalej od obszaru parku narodowego) można spróbować swojego szczęścia w poszukiwaniu grzybów.

grzyby w lesie
grzyby w lesie

Po miłym, nieśpiesznym marszu docieramy pod Bukowinę Obidowską, skąd potem będziemy schodzić na parking. Teraz jednak idziemy dalej przed siebie czarnym szlakiem… pod górę! Na skrzyżowaniu szlaków odbijamy w lewo niebieskim, kamienistym szlakiem w dół. Już po kilkudziesięciu metrach jesteśmy na Polanie Łapsowej. Naszym dodatkowym celem wycieczki jest bowiem odwiedzenie znajdującej się tu koliby i owcy turystki. A widok na Tatry, całe Podhale i jeszcze Nowy Targ jest chyba stąd nawet lepszy niż z Turbacza (a na pewno szerszy). W kolibie zjeść można typowo jak w schronisku – bigos, żurek, kotlet czy smażone oscypki. Z takim widokiem wszystko będzie smakować!

Łapsowa Polana - widok z Koliby
Łapsowa Polana – widok z Koliby
owca turystka na Łapsowej Polanie
owca turystka na Łapsowej Polanie

Niestety trzeba wracać – a więc pokonać z powrotem odcinek niebieskiego i czarnego szlaku do Bukowiny Obidowskiej. Mimo że znowu trzeba się wspiąć po kamykach i dalej przejść znaną nam drogę przez las, w tę stronę idzie się nam jakoś szybciej. Może to kwestia pełnych brzuchów? W każdym razie, jak tylko się nie spieszycie (dodatkowe ok 45 minut) i macie siły w nogach (dodatkowe ok 2,5 km, 100 m zejścia i wejścia) na ten „bonus”, to gorąco polecamy takie rozszerzenie pętli.

Szczególnie że z Bukowiny Obidowskiej (czyli punktu wyjścia) do Obidowej jest jest niedługa droga, którą mimo kamieni i kilku bardziej stromych fragmentów spokojnie pokonać można w 20-30 minut.

Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku!


nokaut.pl  porównywarka cen

2 komentarze do “Stare Wierchy – Turbacz – Łapsowa Polana”

  1. Pingback: Nowotarskie owce - Smocze wycieczki
  2. Pingback: Magurka Wilkowicka i Czupel z Wilkowic - Smocze wycieczki

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAGI:

Beskid Mały Beskid Niski Beskid Wyspowy Beskidy Beskid Żywiecki Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Kaszuby Korona Gór Polski Kraków książki Lubelskie Mazury Małopolska miasto miasto powiatowe na południe od Krakowa na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Podlaski Szlak Bociani Pomorskie rower skansen smoki spacer Suwalszczyzna Szlak Wokół Tatr Tatry Velo Baltica Velo Małopolska Warmia Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Łódzkie Śląsk Świętokrzyskie

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Najnowsze posty:

  • Szlak zaczarowanych miejsc w Obornikach
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 1: Jeziorsko – Koło
  • Łódź i szlak Gorące Źródła
  • Bajkowy szlak w Łodzi
  • Rowerem wzdłuż Warty
  • Kotelnica i Studzionki z Dębna

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Współpraca:

Smocze przepisy kulinarne Aspekt ubezpieczenia

Smok poleca:

Velo Małopolska EuroVelo GreenVelo Szlak Wokół Tatr Rowerem przez Pomorze Zachodnie Polskie Parki Narodowe Polskie Parki Krajobrazowe Rowerowa Małopolska

Tagi:

Beskidy Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Małopolska miasto miasto powiatowe na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Pomorskie rower smoki spacer Velo Baltica Velo Małopolska Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

©2025 Smocze wycieczki | Powered by SuperbThemes