Skip to content
Menu
Smocze wycieczki
  • na rowerze
  • na spacerze
    • figurki
  • w książkach
  • w kuchni
  • Kraków i okolice
  • góry
    • Tatry
    • Beskid Niski
    • Beskid Sądecki
    • Pieniny i Spisz
    • Gorce
    • Beskid Wyspowy
    • Beskid Makowski
    • Beskid Mały
    • Beskid Żywiecki
    • Beskid Śląski
    • Góry Świętokrzyskie
  • Smoki
  • Kontakt
Smocze wycieczki
widok na Skrzyczne

Skrzyczne i Malinowska Skała

Opublikowano 2024-07-202024-07-23

Kolejny szczyt do kolekcji Korony Gór Polski to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne.

Rodzaj trasy:pętla
Szlak:niebieski + zielony + czerwony + zielony
Liczba kilometrów:ok 22 km
Trudność:średnia
Przewyższenia:1060 m ↑ 1060 m ↓
Schroniska:schronisko PTTK Skrzyczne
Atrakcje dodatkowe:piękne widoki na Beskidy i Słowację, formacje skalne
Trasa:Lipowa – Skrzyczne – Malinowska Skała – Magurka Wiślańska – Lipowe
Szczyty:Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.), Kopa Skrzyczeńska (1189 m n.p.m.), Malinowska Skała (1152 m n.p.m.), Zielony Kopiec (1152 m n.p.m.), Gawlasi (1076 m n.p.m.), Magurka Wiślańska (1140 m n.p.m.), Magurka Radziechowska (1197 m n.p.m.), Muronka (1017 m n.p.m.)
Pasmo górskie:Beskid Śląski
GOT:30 punktów


Parkujemy na parkingu w Lipowej Ostrem. Nie jest to typowe miejsce do rozpoczęcie wędrówki na Skrzyczne – chyba najczęściej ludzie startują ze Szczyrku. My jednak chcemy zrobić większą pętlę przy okazji zdobycia Skrzycznego. A na miejscu okazuje się, że jednak miejscówka jest dość popularna i ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe.

Niebieskim szlakiem przez las pniemy się w górę powoli. Idzie się całkiem nieźle, jednak trzeba uważać pod nogi, bo na ścieżce jest mnóstwo kamieni. Dopiero niedaleko od szczytu wychodzimy z lasu i pojawiają się widoki na Żywiec, Beskid Mały i Beskid Żywiecki.

w drodze na Skrzyczne
w drodze na Skrzyczne
widok na Beskid Żywiecki
widok na Beskid Żywiecki

Po wyjściu z części zadrzewionej szlaku nad naszymi głowami zaczynamy obserwować licznych paralotniarzy. Wieje delikatny wietrzyk, więc chyba mają świetne warunki. Dla nas też wietrzyk jest wskazany, bo jest wyjątkowo parno i tylko wiatr daje trochę wytchnienia.

paralotniarze
paralotniarze
widok spod Skrzycznego na Żywiec
widok spod Skrzycznego na Żywiec

Skrzyczne

Po drodze do góry mijaliśmy trochę osób, jednak to co się dzieje na szczycie, nas przytłacza. Jest tu tłum ludzi, a każdy w schronisku chce kupić piwo. Najbardziej zastanawia nas grupa facetów z rodzinami, którzy krzyczą na całego i kupują 10 piw. Do tego grajek skrzypek śpiewa na całego góralskie piosenki. Jarmark na całego…

Skrzyczne
Skrzyczne
schronisko PTTK Skrzyczne
schronisko PTTK Skrzyczne

Pocieszająca jest świadomość, że ten tłum ludzi jest tylko tu i dalej na szlaku za górną stacją wyciągu liczba ludzi gwałtownie spadnie. I rzeczywiście tak właśnie jest. Tylko na fragmencie pojawia się za to mnóstwo rowerzystów.

wyciąg na Skrzyczne
wyciąg na Skrzyczne

Małe Skrzyczne

Droga ze Skrzycznego na Małe Skrzyczne i dalej ku Malinowskiej Skale jest niezwykle przyjemna. Prowadzi szeroką ścieżką bez drzew, za to z widokami. Trochę można się poczuć podobnie jak w Karkonoszach.

za Skrzycznem
za Skrzycznem
w drodze na Malinowską Skałę
w drodze na Malinowską Skałę
widok na Skrzyczne
widok na Skrzyczne

Malinowska Skała

Podobne do Karkonoszy są też występujące tu formacje skalne (choć jest ich o wiele mniej). Najbardziej znaną i będącą kolejnym punktem naszej wycieczki jest Malinowska Skała. Tu też jest sporo ludzi, a co bardziej zaskakuje – dużo rowerzystów i wielu z nich coś naprawia przy kołach… Czyżby rowery źle znosiły kamienie na drodze? Bo na całej ścieżce jest tu mnóstwo dużych kamieni, przez co trzeba uważać przy wędrówce.

Malinowska Skała
Malinowska Skała
widok z Malinowskiej Skały
widok z Malinowskiej Skały

Za formacją skalną Malinowskiej Skały jest szczyt o tej samej nazwie. Znajduje się na nim drogowskaz z nazwą szczytu i „budką” na pieczątkę. Szkoda tylko, że ludzie nie dojrzeli do idei pieczątek, a w góry zaczęło chodzić coraz więcej hołoty. W budce została tylko drewniana „rączka” od pieczątki przypięta na łańcuszku – sama guma pieczątki została skradziona…

widok spod Malinowskiej Skały
widok spod Malinowskiej Skały

Zielony Kopiec

W tym miejscu trzeba też zachować czujność – większość ludzi idzie czerwonym szlakiem na Przełęcz Malinowską. My odbijamy w lewo na zielony szlak i dalej w stronę Zielonego Kopca. W tym regionie ludzi jest już bardzo mało. Za to są mniejsze formacje skalne i przecudowny widok na początek naszej trasy (w tym Skrzyczne po lewej) i na dalszą jej część (w tym Magurkę Radziechowską po prawej).

Zielony Kopiec
Zielony Kopiec

Magurki Wiślańska i Radziechowska

Im dalej idziemy, tym mniej ludzi spotykamy. Na Magurce Wiślańskiej spotykamy jedną grupkę, a tak to idziemy sami. Za Magurką znowu trafiamy na kilka osób, bo jest tu kolejna ciekawa formacja skalna. Chyba nawet ciekawsza od Malinowskiej Skały, a na pewno bardziej „fotogeniczna”, bo bez ludzi. A widać z niej co? Skrzyczne i Malinowską Skałę właśnie.

między Magurkami
między Magurkami

Dalej wąską ścieżką docieramy do Magurki Radziechowskiej. Tu opuszczamy czerwony szlak i skręcamy w lewo na zielony. I od tego momentu aż do dojścia do cywilizacji nie spotykamy ani jednej osoby. Ścieżka jest w dużej mierze kamienista i prowadzi cały czas przez las.

Magurka Radziechowska
Magurka Radziechowska

Po wyjściu z lasu czeka nas jeszcze dłuższy fragment asfaltem między domami przez miejscowość Ostre. Ale nie nudzi się to przejście, bo czytamy nazwy przecznic – jest tu bardzo ziołowo! Rumiankowa, Melisy, Mniszka, Macierzanki… 🙂

W ogóle nazwy ulic w okolicznych miejscowościach są godne uwagi, Są tu osiedla z nazwami ulic od warzyw i owoców, od drzew, od kolorów, od krzewów, od kwiatków, od pozytywnych przymiotników, od kamieni szlachetnych, od pogody, od ptaków itd. Super!

Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku!


nokaut.pl  porównywarka cen

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAGI:

Beskid Mały Beskid Niski Beskid Wyspowy Beskidy Beskid Żywiecki Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Kaszuby Korona Gór Polski Kraków książki Lubelskie Mazury Małopolska miasto miasto powiatowe na południe od Krakowa na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Podlaski Szlak Bociani Pomorskie rower skansen smoki spacer Suwalszczyzna Szlak Wokół Tatr Tatry Velo Baltica Velo Małopolska Warmia Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Łódzkie Śląsk Świętokrzyskie

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Najnowsze posty:

  • Szlak zaczarowanych miejsc w Obornikach
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 1: Jeziorsko – Koło
  • Łódź i szlak Gorące Źródła
  • Bajkowy szlak w Łodzi
  • Rowerem wzdłuż Warty
  • Kotelnica i Studzionki z Dębna

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Współpraca:

Smocze przepisy kulinarne Aspekt ubezpieczenia

Smok poleca:

Velo Małopolska EuroVelo GreenVelo Szlak Wokół Tatr Rowerem przez Pomorze Zachodnie Polskie Parki Narodowe Polskie Parki Krajobrazowe Rowerowa Małopolska

Tagi:

Beskidy Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Małopolska miasto miasto powiatowe na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Pomorskie rower smoki spacer Velo Baltica Velo Małopolska Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

©2025 Smocze wycieczki | Powered by SuperbThemes