Na tegoroczną majówkę wybraliśmy się rowerem wzdłuż Warty pokonując przede wszystkim dwa piękne przyrodniczo szlaki: Nadwarciański Szlak Rowerowy i Trasę Rowerową Warta-Noteć.
Rodzaj trasy: | długodystansowa |
Szlak: | fragment szlaku Gorące Źródła + Nadwarciański Szlak Rowerowy + Trasa Rowerowa Warta-Noteć |
Liczba kilometrów: | 640 km |
Trudność: | łatwa (przeważnie płasko, ale sporo piasków) |
Przewyższenia: | 2700 m ↑ 2900 m ↓ |
Podłoże: | każde możliwe |
Drogi: | przeważnie wały rzek, drogi i ścieżki leśne i polne, drogi o małym i średnim natężeniu ruchu, ścieżki rowerowe, CPRy |
Atrakcje dodatkowe: | przyroda nadwarciańska, Puszcza Notecki, zamek w Kórniku, pałac w Rogalinie, zamek w Stobnicy, Łódź, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Konin, Oborniki Wielkopolskie, Wielkopolski Park Narodowy, Park Narodowy Ujście Warty |
Ślad GPX |
Na tegoroczną przedłużoną majówkę wybieramy kierunek centralno-zachodni, a mianowicie wycieczkę wzdłuż Warty. Żeby można było pociągiem dotrzeć z Krakowa, a potem do niego wrócić, startujemy w Łodzi, a kończymy w Kostrzynie.

Tym sposobem mamy do pokonania fragment szlaku Gorące Źródła w okolicach Łodzi, następnie Nadwarciański Szlak Rowerowy, przejazd przez Puszczę Notecką żółtym szlakiem i na koniec Trasę Rowerową Warta-Noteć.
Poniżej zamieszczamy ogólny opis wycieczki i tras, natomiast zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami każdego dnia jazdy, w których znajdziecie wiele ciekawostek i wskazówek, co zobaczyć, jak warto jechać, a co można odpuścić lub na co uważać.
Dla kogo?
Na pewno dla osób, które cenią sobie przyrodę i ciszę. To one są największym atutem w tym rejonie, Osobom żądnym atrakcji co chwilę, szlak niekoniecznie się spodoba, choć oczywiście nie można też tu narzekać na ich brak.
Zabytki i ciekawe miejsca
Na trasie nadwarciańskiej z Łodzi do Kostrzyna, poza skrajnymi miastami, miniemy inne mniej lub bardziej piękne miejscowości. Na pewno podkreślić tu trzeba fakt przejazdu przez robiący wrażenie Poznań. Ale warto też wspomnieć o Koninie, Obornikach Wielkopolskich, Śremie czy Wronkach. Warto zobaczyć z oficjalnego szlaku i zaglądnąć do Kórnika z jego niesamowitym zamkiem (i nie tylko!) oraz do pałacu w Rogalinie. Robią wrażenie!


Niesamowita przyroda
Ale nadwarciańskie szlaki to przede wszystkim przyroda! Świetne lasy i pola ciągnące się aż po horyzont. Są tu miejsca tak odległe od cywilizacji, że ciężko stwierdzić, w którą stronę się do niej kierować 😉 Sama Warta z kolei daje co chwilę możliwości na fajne przerwy czy obozy nad jej brzegiem. A do tego zwierzęta! Codziennie widzimy po kilka saren, a nawet spotkaliśmy jelonki, zająca i dzika! No i o tej porze roku wszystko kwitnie i pachnie wiosną! Wprost czarująco!






Noclegi, jedzenie i zakupy
Oczywiście na trasie są miejsca bardziej pełne cywilizacji a inne mniej. Jednak raczej nigdzie nie ma większego problemu z noclegami, restauracjami czy sklepami. Nie jest tu tak jak na Green Velo na Podlasiu (np. tu) czy Warmii (np. tu), gdzie trzeba było bardzo rozważnie planować trasę pod kątem posiłków, a zakupy wieźliśmy na nocleg po 20 kilometrów. Oczywiście na dzikich terenach nad Wartą czy w Puszczy Noteckiej sklepów nie znajdziecie, ale z łatwością zaopatrzycie się w jedzenie przed takimi fragmentami. A w każdym mieście bez problemów znajdziecie chociaż jedną kawiarnię i/lub restaurację.


Łódź i szlak Gorące Źródła
Łódź to przede wszystkim ulica Piotrkowska i Manufaktura, ale też Wytwórnia Filmowa i związany z nią Bajkowy Szlak. Warto odwiedzić to miasto obojętne czy rowerem czy na piechotę. Szlak Gorące Źródła natomiast łączy w sobie sporo cywilizacji z elementami natury – w większości prowadzi przez miasteczka i wsie zwykłymi drogami, ale zdarzają się tu też przejazdy przez lasy.




Nadwarciański Szlak Rowerowy
Oryginalnie szlak ten ma 370 km i przebiega wzdłuż Warty od zbiornika Jeziorsko do Międzychodu. Po drodze jest mnóstwo zielonych terenów, ale też sporo miast, miasteczek i wsi. W większości trzymamy się szlaku, jednak trzeba było poczynić pewne modyfikacje w związku z noclegami oraz chęcią zobaczenia zamku w Kórniku, pałacu w Rogalinie i Wielkopolskiego Parku Narodowego. Inne zmiany trasy (i to chyba na lepsze!) wymusiły na nas niekursujące i/lub niepewne promy. Ogólnie szlak jest mało znany, pusty i na pewno godny polecenia!
- odcinek z okolic Jeziorska w okolice Koła – dużo wałów Warty, zamek w Uniejowie i ruiny zamku w Kole,
- odcinek z okolic Koła do Nowego Miasta – jeszcze więcej wałów Warty, Nadwarciański Park Krajobrazowy i zaskakujące Pyzdry,
- odcinek z Nowego Miasta do Śremu + dojazd do Kórnika – wały Warty do Śremu i zjazd ze szlaku do zamku w Kórniku,
- przejazd z Kórnika przez Rogalin i Wielkopolski Park Narodowy + odcinek z Puszczykowa do Murowanej Gośliny – pałac w Rogalinie, Wielkopolski Park Narodowy i powrót na szlak: dużo wałów Warty i lasów, niesamowity Poznań, zamek w Biedrusku,
- odcinek z Murowanej Gośliny w okolice Międzychodu – zaskakujące Oborniki Wielkopolskie ze Szlakiem Zaczarowanych Miejsc, kontrowersyjny zamek w Stobnicy, pałac w Obrzycku i wjazd na skraj Puszczy Noteckiej z licznymi jeziorami.








Puszcza Notecka – żółty szlak rowerowy
W Puszczyn Noteckiej byliśmy już kilka lat temu i to na dłużej, więc wiedząc, że zdarzają się tu mocno piaszczyste drogi, grzecznie trzymamy się szlaku rowerowego. Czy słusznie? Odpowiedź znajdziecie w relacji z tego dnia. Niezależnie od warunków jazdy po lesie, Puszcza Notecka ma niesamowity klimat!


Trasa Rowerowa Warta-Noteć i Park Narodowy Ujście Warty
Od Santoku przez Gorzów Wielkopolski i dalej przez Park Narodowy Ujście Warty do Kostrzyna wiedzie 60-kilometrowy szlak Trasa Rowerowa Warta-Noteć. Cały czas prowadzi zaraz nad Wartą: w początkowym fragmencie drogą z samochodami, ale już od Gorzowa wałem rzeki. Mimo odcinków lekko piaszczystych i wielu odcinków z wybojami, szlak ten można polecić każdemu i w każdym wieku. Jeżeli tylko lubicie ciszę i przyrodę, śmiało możecie wybrać się tu całą rodziną.
- odcinek Santok – Gorzów Wielkopolski – Witnica – miejsce, w którym Noteć wpada do Warty, zaskakujący Gorzów Wielkopolski i cisza na wałach Warty,
- odcinek Witnica – Kostrzyn nad Odrą – jeszcze bardziej zaskakująca Witnica obfitująca w atrakcje, przepiękny Park Narodowy Ujście Warty i pozostałości po twierdzy Kostrzyn.




Czy warto?
Oczywiście! Niezależnie czy w całości czy we fragmentach, szlaki te są warte przejechania. Na pewno każdy znajdzie tu odcinki dla siebie: z dziką przyrodą, zamkami i pałacami czy z ciekawymi miastami. Polecamy!
Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku!
Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!
