Skip to content
Menu
Smocze wycieczki
  • na rowerze
  • na spacerze
    • figurki
  • w książkach
  • w kuchni
  • Kraków i okolice
  • góry
    • Tatry
    • Beskid Niski
    • Beskid Sądecki
    • Pieniny i Spisz
    • Gorce
    • Beskid Wyspowy
    • Beskid Makowski
    • Beskid Mały
    • Beskid Żywiecki
    • Beskid Śląski
    • Góry Świętokrzyskie
  • Smoki
  • Kontakt
Smocze wycieczki
zielony szlak na Magurkę

Magurka Wilkowicka i Czupel z Wilkowic

Opublikowano 2024-10-272024-10-28

Magurka Wilkowicka i Czupel to szczyty, które ponownie odwiedzamy jesienią, tym razem idąc z Wilkowic. O tej porze jest tu chyba najpiękniej!

Rodzaj trasy:pętla
Szlak:czarny + zielony + niebieski + czarny
Liczba kilometrów:ok 14 km
Trudność:łatwa
Przewyższenia:610 m ↑ 610 m ↓
Schroniska:Chata na Magurce, schronisko PTTK na Magurce
Atrakcje dodatkowe:widoki na Skrzyczne, Wietrzna Dziura Smocza Jama
Trasa:parking w Wilkowicach – chata na Magurce – schronisko PTTK na Magurce – Czupel – parking w Wilkowicach
Szczyty:Magurka Wilkowicka (900 m n.p.m.), Czupel (930 m n.p.m.)
Pasmo górskie:Beskid Mały
GOT:20 punktów


Auto zostawiamy na parkingu przy ul. Harcerskiej w Wilkowicach. Początkowo kierujemy się czarnym szlakiem w kierunku północno-zachodnim, czyli w kierunku Bielska-Białej. Przy delikatesach robimy mały myk i skręcamy w prawo w ulicę Turystyczną. Nią dochodzimy do zielonego szlaku, którym już za chwilę będziemy piąć się pod górkę. Gdyby chcieć się trzymać szlaków i nie korzystać ze skrótów, czekałaby nas jeszcze dość długa wędrówka czarnym szlakiem do miejsca, gdzie przecina się z pożądanym przez nas szlakiem zielonym.

Wchodzimy zatem na szlak zielony i początkowo idziemy asfaltem między domami. Po chwili już jednak docieramy do lasu i od tego momentu drałujemy przez piękny jesienny las. Pod kapliczką różańcową znajduje się ławka, więc robimy małą przerwę na śniadanie, po czym wędrujemy dalej.

wejście na zielony szlak
wejście na zielony szlak
zielony szlak na Magurkę
zielony szlak na Magurkę

Zielony szlak na Magurkę Wilkowicką w pierwszej części prowadzi leśną, dość stromą ścieżką przez las. Na dalszym etapie przeplata się z asfaltową drogą. Właściwie to leśny szlak jest skrótem dla serpentyn drogi. Można więc kontynuować wędrówkę drogą (uważając na nieliczne samochody i dużo bardziej licznych rowerzystów, i najbardziej licznych elektorowerzystów), a można trzymać się szlaku i leśnych ścieżek. Asfaltem jest prościej iść, natomiast ścieżkami ładniej, a o tej porze roku jest szansa na znalezienie grzybów.

ławka przy zielonym szlaku
ławka przy zielonym szlaku
droga przeplatająca się z zielonym szlakiem
droga przeplatająca się z zielonym szlakiem

Po którymś z kolei odcinków leśnej ścieżki docieramy do miejsca, w którym zielony szlak idzie w prawo drogą. Na wprost jednak wiedzie kontynuacja leśnej ścieżki, a drogowskaz wskazuje, że tędy najszybciej dotrzemy do Chaty na Magurce, czyli prywatnej chaty-schroniska zlokalizowanej niedaleko schroniska PTTK, dużo mniejszej od niego, ale z lepszymi widokami na Wilkowice i Beskid Śląski.

drogowskaz do Chaty na Magurce
drogowskaz do Chaty na Magurce

Niestety nam widoki nie dopisują, bo powietrze nie jest przejrzyste, ale Skrzyczne widać i tak.

Chata na Magurce
Chata na Magurce
widok spod Chaty na Magurce
widok spod Chaty na Magurce

Po postoju na kawę i przekąski ruszamy dalej. Mijamy schronisko PTTK i mocno się dziwimy. W ostatnim czasie musiało przejść gruntowny remont, bo na wejściu do niego otwierają się przesuwne drzwi, a i elewacja wygląda dużo jaśniej niż to pamiętamy sprzed roku.

schronisko PTTK na Magurce
schronisko PTTK na Magurce
schronisko PTTK na Magurce po remoncie
schronisko PTTK na Magurce po remoncie

Przed schroniskiem jeszcze koniecznie zdjęcie z drogowskazem. Może nie jest aż tak spektakularny (i bez tych widoków) co drogowskaz przez schroniskiem na Turbaczu, ale i tak ma co wskazywać. W to miejsca można dostać się praktycznie z każdej strony świata. My tym razem weszliśmy od strony południowej, a dalej podążamy na wschód.

drogowskaz na Magurce
drogowskaz na Magurce

Kierujemy się zatem niebieskim szlakiem w stronę Czupla. Tu idzie się przez większość czasu szeroką drogą, przeważnie po płaskim. Zejścia i podejścia na tym odcinku szlaku między Magurką Wilkowicką a Czuplem są nieznaczne i można spokojnie spacerować w jesiennej aurze. Jedynym minusem tej drogi może być tylko fakt, że nie ma tu wielu widokowych polan – bezpośrednio przy szlaku są tylko dwa takie miejsca. Ale można odbić delikatnie w bok drogą leśną i już między drzewami wyłania się Skrzyczne.

jesień na niebieskim szlaku
jesień na niebieskim szlaku
widok na Skrzyczne
widok na Skrzyczne

Kolejny przystanek to oczywiście Czupel, który należy do Korony Gór Polski. Na tym niepozornym szczycie nie uświadczycie niestety widoków, ale jest tu sporo ławek do odpoczynku. Jest tu też oczywiście skrzyneczka z pieczątką do KGP.

Czupel
Czupel
Czupel jesienią
Czupel jesienią

Żeby dostać się z powrotem do Wilkowic, musimy kawałek zawrócić niebieskim szlakiem. W tę stronę idzie się jakoś szybciej i sprawniej. Trzeba więc uważać, żeby się nie rozpędzić za bardzo i nie przeoczyć zejścia. Skręcamy bowiem w lewo w czarny szlak (idąc od strony Czupla trzeba szczególnie uważać, bo szlak ten odbija pod ostrym kątem).

Na początku czarnego szlaku według mapy znajduje się Wietrzna Jaskinia Jama Smoka – nam się jej nie udało znaleźć. Prawdopodobnie jest niewielka i zasłoniło nam ją skupisko ludzi odpoczywających pod jednym z drzew.

Na czarnym szlaku trzeba bardzo uważać na oznaczenia – już na początku szlak skręca gwałtownie w prawo. Prowadzi przez polanę, którą należy przeciąć na wprost. Na kolejnych zejściach trzeba mocno uważać na osuwające się pod nogami kamyki.

czarny szlak
czarny szlak

Największą niespodzianką, na którą natrafiamy na czarnym szlaku, jest hodowla alpak. W środku lasu, pewnie w połowie wysokości góry hodowane są te sympatyczne zwierzątka i stanowią bardzo nieoczywistą atrakcję.

alpaki
alpaki

Kolejne metry i kilometry drogi w dół to naprzemiennie leśne, kamieniste ścieżki i fragmenty leśnych dróg. W kilku kolejnych miejsach trzeba bardzo uważać na oznaczenia, bo łatwo się zgubić. W jednym miejscu trzeba nagle zejść z szerokiej leśnej autostrady w prawo w bardzo niepozorne przejście między drzewami. W innym natomiast miejscu trzeba właśnie trzymać się takiej szerokiej drogi i skręcić w lewo, zamiast schodzić w prawo w dół.

zejście czarnym szlakiem
zejście czarnym szlakiem
jesień w Beskidzie Małym
jesień w Beskidzie Małym

Całkiem ostatni odcinek przed wyjściem z lasu to kamienista, wąska ścieżka mijająca Kamień Czarownic.

ostatnie zejście w lesie czarnym szlakiem
ostatnie zejście w lesie czarnym szlakiem

Po wyjściu z lasu mijamy kilka domów i docieramy na główną drogę w Wilkowicach, którą szliśmy na początku wycieczki. Skręcamy więc w prawo i zmierzamy w kierunku parkingu (cały czas czarnym szlakiem, którego kontynuacją pokonywaliśmy na pierwszych metrach rano). Stąd możemy podziwiać pasmo Beskidu Małego z Czuplem od dołu. Kolorowe, jesienne drzewa na stokach gór i z tej perspektywy wyglądają zachwycająco.

widok na Czupel z Wilkowic
widok na Czupel z Wilkowic

Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku!

Wesprzyj Smoka na Suppi!


nokaut.pl  porównywarka cen

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAGI:

Beskid Mały Beskid Niski Beskid Wyspowy Beskidy Beskid Żywiecki Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Kaszuby Korona Gór Polski Kraków książki Lubelskie Mazury Małopolska miasto miasto powiatowe na południe od Krakowa na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Podlaski Szlak Bociani Pomorskie rower skansen smoki spacer Suwalszczyzna Szlak Wokół Tatr Tatry Velo Baltica Velo Małopolska Warmia Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Łódzkie Śląsk Świętokrzyskie

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Najnowsze posty:

  • Szlak zaczarowanych miejsc w Obornikach
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 1: Jeziorsko – Koło
  • Łódź i szlak Gorące Źródła
  • Bajkowy szlak w Łodzi
  • Rowerem wzdłuż Warty
  • Kotelnica i Studzionki z Dębna

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Współpraca:

Smocze przepisy kulinarne Aspekt ubezpieczenia

Smok poleca:

Velo Małopolska EuroVelo GreenVelo Szlak Wokół Tatr Rowerem przez Pomorze Zachodnie Polskie Parki Narodowe Polskie Parki Krajobrazowe Rowerowa Małopolska

Tagi:

Beskidy Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Małopolska miasto miasto powiatowe na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Pomorskie rower smoki spacer Velo Baltica Velo Małopolska Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

©2025 Smocze wycieczki | Powered by SuperbThemes