Jaki Kraków jest, każdy widzi. Ale fajnie też o nim poczytać. Tylko żeby nie było to nudne opracowanie historyczne, kolejna legenda o Kraku i Smoku Wawelskim albo lektura szkolna (np. „Wesele” Wyspiańskiego toczy się w Bronowicach, które teraz są częścią Krakowa). Macie ochotę na inne książki o Krakowie?
Przedstawiamy więc książki o Krakowie, czyli listę książek, których akcja dzieje się w Krakowie i każdy kto zna Kraków, czytając, może swobodnie przemieszczać się po mieście wraz z bohaterami. A może Wy znacie inne pozycje warte uwagi? Podzielcie się, proszę, nimi w komentarzach! Niekoniecznie muszą dotyczyć smoków! Na pierwszy rzut idą dramaty i sagi.
Książki, których akcja toczy się w minionych czasach
Cień burzowych chmur – Edyta Świętek (2017) – tom 1 sagi Spacer Aleją Róż. Po prostu wciągająca saga o Nowej Hucie pokazująca czasy od końca wojny aż do odzyskania wolności w latach 90tych XX wieku – jeżeli ktoś chce poznać i zrozumieć historię tej dzielnicy, to jest to pozycja obowiązkowa! Na skutek zmian po II wojnie światowej Bronisław, najstarszy z rodzeństwa Szymczaków przedwojennych zamożnych gospodarzy z Pawlic pod Limanową musi wyjechać z domu. Podejmuje pracę przy budowie Nowej Huty. Gdy udaje mu się przejść najgorsze czasy w Meksyku i stać się przodownikiem pracy u boku Mateusza Birkuta, do Huty ucieka jego siostra Julia. Autorka idealnie pokazuje klimat tego czasu: niepewność, bieda, bród, dzicz, pobijanie rekordów na budowie, niesprawiedliwość społeczną, ciasnotę w nowo budowanych mieszkaniach.
Drzewa szumiące nadzieją – Edyta Świętek (2017) – tom 3 sagi Spacer Aleją Róż – tym razem rodzina Szymczaków w Hucie dotrwała do schyłku lat 50tych. Och własne losy są obrazowo pokazane i wplątane w wydarzenia historyczne, jak np. obronę krzyża i walkę o budowę kościoła, starć z milicją i ZOMO. Nie jest to kolorowa saga, a opowieść o wzlotach i upadkach rodziny. A w tle cały czas buduje się Nowa Huta.
Szarość miejskich mgieł – Edyta Świętek (2018) – tom 4 sagi Spacer Aleją Róż – tym razem kolejne pokolenie Szymczaków zaczyna się buntować przeciwko władzy. W latach 60tych i 70tych chcą studiować, jednocześnie muszą pracować i na dodatek narażają się na walkę z milicją, odpierają ataki nasyłanych na nich robotników z Huty. Robotnikom zabiera się wypłaty na budowę pomnika Lenina, którego potem starają się pozbyć. Na tym tle zaczynają wychodzić na jaw rodzinne tajemnice z przeszłości powodując kolejne problemy.
Powiew ciepłego wiatru – Edyta Świętek (2018) – tom 5 sagi Spacer Aleją Róż – w latach 80tych rodziny Szymczaków i Pawłowskich zmagają się z uciążliwościami stanu wojennego, a następnie cieszą z nadchodzących zmian. Czy wszyscy Szymczakowie i Pawłowscy zwyciężą tę nierówną walkę z ustrojem i własnymi słabościami?
Nie pora na łzy – Edyta Świętek (2018) – tom 1 sagi Nowe czasy. To niejako kontynuacja sagi Spacer Aleją Róż w nowym pokoleniu i w nowych realiach społeczno-politycznych. Tym razem Huta lat 90tych pokazuje swoje oblicze: początkujący kapitalizm, bezrobocie i kradzieże. Jeden z Szymczaków próbuje zbić majątek jako handlarz. Młodzi Pawłowscy natomiast studiują i zakładają zespół muzyczny. Komu z nich się uda?
Przeminą smutne dni – Edyta Świętek (2019) – tom 2 sagi Nowe czasy. Pod koniec lat 90tych nadchodzi kryzys i nasi bohaterowie muszą się mierzyć z kolejnymi trudnościami wynikającymi ze specyfiki czasów i miejsca. Bo w konsekwencji zmian społecznych, politycznych i rodzinnych, zmienia się też Huta.
Czas tajemnic – Marzena Rogalska (2022) – tom 1 serii o Karli Linde. Jak normalnie nie lubię tego typu książek (książek „o niczym”), ta mnie wciągnęła prezentując czarujący klimat nieistniejącego już Krakowa. Lata 30ste XX wieku w Krakowie dla córki szanowanego lekarza z klasą były czasem cudownego beztroskiego dzieciństwa. Spacery po mieście, słodycze od Maurizia na Rynku, nauka angielskiego w mieszkaniu w kamienicy na Karmelickiej, eksternistyczne składanie matury, nauka gry na fortepianie u Szymanowskiego czy brydż z Makuszyńskim. Jak potoczą się losy młodej krakowianki
Odzyskany los – Marzena Rogalska (2022) – tom 4 serii o Karli Linde. Po wojnie Karla wraca do domu do Krakowa – ale czy rzeczywiście ma dokąd wracać? Jak odnajdzie się w komunistycznym Krakowie? Na tle jej prywatnego życia, poznajemy wątki najważniejszych wydarzeń powojennej Polski i klimat beznadziejności stalinizmu. Karla oprowadza nas po tym nowym mieście z nowymi nazwami ulic.
Wypadek na ulicy Starowiślnej – Lucyna Olejniczak (2007) – przyznam szczerze, że mnie ta opowieść nie wciągnęła. Przeplata aktualne losy głównej bohaterki (autorki?) i jej dziadka pod koniec XX wieku, które poznajemy w wyniku śledztwa prowadzonego przez autorkę.
Książki o Krakowie, których akcja toczy się obecnie
Halny – Igor Jarek (2020) – zbiór opowiadań, które łączy Huta i podejrzane środowisko. Ukazuje Hutę z jej złej strony, niejednokrotnie w bezlitosny i wulgarny sposób. Ciekawa pozycja, choć przyznaję, że mnie nie zachwyciła.