Podobały się Wam książki „krakowskie” zebrane w pierwszej części przeglądu? Tym razem pora na ostrzejsze klimaty – kryminały, thrillery i książki sensacyjne. A i ta lista jeszcze nie wyczerpuje tematu!
Kryminały, sensacje i thrillery, których akcja toczy się obecnie
Noc z czwartku na sobotę – Gaja Grzegorzewska (2016) – tom 2 serii o Julii Dobrowolskiej (tom 1 jedynie wspomina o Krakowie, akcja dzieje się na wsi). Poza interesującą główną bohaterką (prywatna detektyw ze skomplikowaną przeszłością i blizną na twarzy) i ostrymi dialogami, w książce tej znajdziecie tajemnicę zabójstw w osobliwym wielopoziomowym klubie w Krakowie. Autorka nie wymienia z nazwy żadnego z klubów i pubów, w których bawią się nasi bohaterowie, ale czytając tę książkę cały czas przychodziło na myśl już chyba nieistniejące skupisko klubów w jednej kamienicy na Wielopolu z Kitschem na czele. Ciekawe, czy rzeczywiście to miejsce było inspiracją 🙂 A może inne, którego nie znam? Ale i tak pytanie najważniejsze brzmi: kto jest seryjnym zabójcą?
Grób – Gaja Grzegorzewska (2016) – tom 4 serii o Julii Dobrowolskiej (w tomie 3 akcja toczy się na Mazurach). Akcja tego tomu zaczyna się na Rakowicach, gdzie Julia widzi, jak znikają zwłoki. Do tego w swoim biurze w okolicach Jubilatu przyjmuje zlecenie od krakowskiego mafiosa, aby znalazła zabójcę jego córki. Aby wyjaśnić obie sprawy Julia musi współpracować z inspektorem policji, swoim byłym kochankiem. Czy im się to uda i jak niebezpieczne to będzie?
Betonowy Pałac – Gaja Grzegorzewska (2014) – tom 5 serii o Julii Dobrowolskiej – na czele osiedla staje nowy Opiekun. Gdy na osiedlu znika żona Opiekuna, pojawiają się nowe ofiary seryjnego mordercy, w sprawę angażuje się Profesor – intelektualista o patologicznej przeszłości i jego była kochanka. O co w tym chodzi i gdzie w tym wszystkim jest znana nam z poprzednich tomów Julia? Tego dowiemy się na kartach książki. Nie dowiemy się natomiast jednej rzeczy w kontekście Krakowa: gdzie znajduje się opisywane osiedle. Autorka wymienia nazwy różnych ulic i miejsc, jak np. mieszkanie na Dębnikach czy garaż na Bronowicach, nie wspomina natomiast nic o lokalizacji osiedla. Mi przywodzi na myśl osiedla Nowej Huty z lat 90-tych, ale to raczej zły trop. Może Wam się uda rozwiązać zagadkę tego miejsca?
Kamienna Noc – Gaja Grzegorzewska (2016) – tom 6 serii o Julii Dobrowolskiej – uciekinierzy przemierzają Europę gryząc się z wyrzutami sumienia i ucząc się na nowo zaufania do siebie. Policja szuka jednak Julii, która podobno wróciła do Krakowa aby wyjaśnić sprawę zamordowanej i zgwałconej dziewczynki, która to sprawa z jakiegoś powodu jest dla niej szczególnie ważna…
Orchidea – Irek Grin, Gaja Grzegorzewska, Marcin Świetlicki (2009) – książka trzech autorów i trzech bohaterów głównych stworzonych przez każdego z nich. I tak spotykamy tu Mistrza, Julię Dobrowolską i Józefa Marię Dyducha, a każdy z nich wnosi swój niepowtarzalny klimat dając razem wybuchową mieszankę. Wszyscy mieszkają w Krakowie, a w Krakowie wszyscy się znają, więc i oni musieli się poznać. A teraz wspólnie rozwiązują zagadkę śmierci Orchidei, którą znaleziono pod mostem Dębnickim. Pierwotnie był to zbiór kolejnych opowiadań pisanych wspólnie w odcinkach do portalu internetowego. Autorzy musieli się dobrze bawić pisząc wspólnie – wyobrażam sobie, że siedzieli we wspominanym przez nich często Zwisie (knajpa Vis a vi na Rynku), popijali ulubione trunki i dopisywali kolejne zdania przekomarzając się i śmiejąc przy tym.
Teczka Glizdy, czyli pułapka na Pismaka – Marek Harny (2005) – opowiadanie ze zbioru “Trupy Polskie” o dziennikarzu podejrzewanym przez policję o zabójstwo historyka doktora Mruczka. Krótka, przyjemna do przeczytania historia.
Bezpański Pies – Irek Grin (2005) – opowiadanie ze zbioru “Trupy Polskie” zaczynające serię o Józefie Marii Dyduchu – Józef Maria Dyduch to były Dominikanin, a obecnie krakowski detektyw od spraw rozwodowych w agencji detektywistycznej “Inkwizycja” mieszkający na Kazimierzu. Co się stało u Dominikanów, że kuria zleciła mu dyskretne śledztwo?
Pan Szatan – Irek Grin (2007) – tom 2 serii o Józefie Marii Dyduchu – co prawda duża część akcji rozgrywa się w Warszawie, Jerozolimie, Madrycie i kilku innych miejscach w Europie, to Kraków nie pozostaje tu bez znaczenia. Ki diabeł się kryje w Krakowie? I po jakiego diabła wplątał się w to detektyw?
Mortalista – Max Czornyj (2022) – tom 1 serii o Honoriuszu Mondzie, tytułowym Mortaliście – Już samo imię pokazuje, że główny bohater jest postacią nietuzinkową. Wynajmuje apartament w Hotelu Francuskim w centrum miasta. Ten były założyciel katedry mortalistyki próbuje uciec przed przeszłością i najmuje się w firmie sprzątającej. Ale to właśnie dzięki wiedzy i doświadczeniom z poprzedniego życia, podczas porządkowania domu pod Krakowem odkrywa piwnicę ze zwłokami dzieci.
Spirytystka – Max Czornyj (2022) – tom 2 serii o Mortaliście – Honoriusz wciąż pracuje w firmie sprzątającej i wciąż nieproszony angażuje się podczas śledztwa. Interesuje go tylko śmierć. W tym tomie niestety stracił w moich oczach bardzo, bo po mieście (w tym prawdopodobnie na Barycz) porusza się stójnogą (tzw. hulajnogą elektryczną), narzeka na ograniczenia prędkości i sam przyznaje, że czasami łamie przepisy.
Inkarnator – Max Czornyj (2023) – tom 3 serii o Mortaliście – Berg zabiera Mortalistę z jego pracowni na Kazimierzu na miejsce zbrodni na Podgórzu. Czy to możliwe, że ktoś naśladuje znanego seryjnego z przeszłości?
Zmora – Max Czornyj (2023) – tom 4 serii o Mortaliście – Śmierć zostawia Honoriuszowi przesyłkę w jego warsztacie na Kazimierzu, a następnie dzwoni do niego do kwiaciarni na Kleparzu. Kim jest Śmierć? Dlaczego kontaktuje się właśnie z nim? Co się stało na alei (drogi Autorze, nie ulicy!) Pokoju? Czego dowie podczas spotkania w CK Browarze? I przede wszystkim: co skrywa przeszłość Monda?
Ludzie w nienawiści – Krzysztof Zajas (2014) – tom 1 Trylogii Grobiańskiej – na Skałkach ginie kierowca quada, w balonie pod Hotelem Forum znajdują zadźganego mężczyznę. Tajemniczy Mściciel wymierza sprawiedliwość osobom krzywdzącym innych, którzy pozostają nieosądzeni oficjalnie. Komisarz Krzycki musi rozwiązać zagadkę, kto zabija i czy w „słusznym” celu. Smok mocno poleca!
Mroczny krąg – Krzysztof Zajas (2015) – tom 2 Trylogii Grobiańskiej główny bohater komisarz Krzycki wychodzi z Kobierzyna i deklaruje, że już nie wróci do policji. Jednak angażuje się w dziwaczne śledztwo, w którym z tropiącego staje się tropionym. W Komendie Wojewódzkiej popatruje na wiadukt kolejowy nad Mogilską i niejednokrotnie odwiedza miejsce zbrodni – wieś Grobiany, która znajduje się pod Krakowem i w rzeczywistości nie istnieje. Czy są to może rejony Mogilan i Gaju?
Z otchłani – Krzysztof Zajas (2016) – tom 3 Trylogii Grobiańskiej – wciąż Kraków i rejony Mogilan i Gaju. Tym razem tematyka trudniejsza, bo tym razem autor wskazuje na hipokryzję w Kościele, niemniej jednak naprawdę warto przeczytać.
Tracę ciepło – Łukasz Orbitowski (2007) – w szkole na Kazimierzu ginie woźny. Zagadkę jego śmierci próbuje rozwiązać dwóch kolegów Kuba i Konrad. Historia zaczyna się całkiem prosto, natomiast z czasem pojawia się coraz więcej surrealistycznych elementów.
Morderstwo tuż za rogiem – Zofia Małopolska (2011) – emerytowana polonistka Leonia Rudzka (prawdopodobnie z II LO) pomaga w śledztwie policjantowi Marcinowi Bartnikowi, który był jej uczniem. Na jednym z osiedli na Woli Duchackiej ginie mężczyzna w czasie, gdy w pobliżu przebywali dawni przyjaciele licealni policjanta. Wszystko wskazuje na to, że zamordowany był bezdomnym alkoholikiem, ale czy na pewno?
KRA KRA Krakowski kryminał – Paweł Oksanowicz (2012) – chyba jeden z najbardziej groteskowych kryminałów, gdzie prawda miesza się z grą aktorską i iluzją czy wręcz absurdem. Policjant z Warszawy przyjeżdża do miasta, żeby udzielać wskazówek podczas kręcenia policyjnego serialu. Zaczyna się od porwania reżysera serialu, następnie ginie hrabina, u której główny bohater wynajmował pokój. W tle przewijają się obrazy z krakowskich muzeów. A wszystko to dzieje się w magicznym Krakowie.
(Nie)sława – Kasia Magiera (2019) – tom 1 cyklu krakowskiego – komisarz Natalia Gwiazdowska zaczyna współpracę z aspirantem Marcinem Winnickim i wspólnie rozwiązują sprawę zamordowanej Marii Markowskiej, która miała ujawnić tajemnice tzw. celebrytów. W tym czasie w Krakowie odbywa się coroczny zjazd ludzi związanych z showbiznesem. Policjanci przesłuchują świadków w kamienicy bonerowskiej, jeżdżą między Rynkiem, Komendą Wojewódzką, a swoimi mieszkaniami na Mazowieckiej, Cystersów i w Wiślanych Tarasach.
Woskowe lalki – Kasia Magiera (2020) – tom 2 cyklu krakowskiego – komisarz Natalia Gwiazdowska i aspirant Marcin Winnicki szukają seryjnego mordercy, który balsamuje kobiety jak woskowe lalki. W tym celu przemieszczają się po całym Krakowie. Znajdują zwłoki na cmentarzu Rakowickim, jeżdżą do Nowej Huty (w stereotypowym wydaniu, ale autorka podkreśla, że teraz Huta wygląda już inaczej), na Rybitwy, Azory, Podgórze i Prokocim, odwiedzają szpital na Kopernika, mieszkają na Cystersów i na Mazowieckiej, no i oczywiście przesiadują w komendzie (nie ma tego wprost powiedziane, ale zasugerowane jest, że w wojewódzkiej). Pojawia się też Instytut Psychologii na Ingardena, mieszkanie na ul. Jakuba, knajpa na Mikołajskiej i redakcja gdzieś na Prądniku Czerwonym. Dużo Krakowa i dużo się dzieje, a wciąż brakuje informacji, żeby rozwiązać zagadkę mordercy… a morderca bawi się z nami.
Ciemność duszy – Kasia Magiera (2021) – tom 3 cyklu krakowskiego – Tym razem Gwiazda i Winnicki dostają zgłoszenie o samobójstwie. Młoda dziewczyna wyskoczyła przez okno na ul. Jana, gdzie mieści się szkoła baletowa. Czy ma to związek z poprzednią sprawą? Po co morderca wysłał im list do komendy na Mogilskiej? Co okaże się w mieszkaniach na Dobrego Pasterza i na Bajecznej? Co się dzieje w operze krakowskiej?
1 komentarz do “Książki z Krakowem w tle – kryminały i thrillery”