Kolejna odsłona z serii „Książki z Krakowem w tle” znowu pod tytułem kryminałów, thrillerów, książek sensacyjnych itp.
Seria z Miłoszem Goczałką
Waga – Bartłomiej Basiura (2016) – tom 1 cyklu o Miłoszu Goczałce – Dagmara odbywa praktykę w komendzie. W drodze do domu poznaje Szymona jadącego na Sokolską po spotkaniu na Kurdwanowie z doktorem Drouberem, którego biografię pisze. Miłosz Goczałka w tym czasie zostaje wysłany na bezpłatny urlop i w piwnicy swojego domu na Mazowieckiej dalej prowadzi śledztwo dziwnych zabójstw pozornie niepowiązanych ze sobą osób. W więzieniu na Montelupich dzieje się coś dziwnego. A gdzieś na przedmieściach miasta w niepozornej kamienicy działa ściśle tajna firma Insight. Co łączy te wszystkie sprawy i wydarzenia?
Reset – Bartłomiej Basiura (2016) – tom 2 cyklu o Miłoszu Goczałce – Danielewicz i Ryglowicz trafiają do więzienia na Montelupich. Miłosz Goczałka robi wszystko, żeby już w nim pozostali. A w tle przewija się wciąż sprawa Insight, który „siedzibę” ma w jakimś krakowskim pozornym pustostanie. Do tego dochodzą problemy miłosne Dagmary, córki Miłosza. Reflektory skierowane są głownie na Montelupich i komendę wojewódzką na Mogilskiej, ale kilkukrotnie sceny rozgrywają się też na Rynku, Placu Szczepańskim czy w Białym Domku.
Alert – Bartłomiej Basiura (2017) – tom 3 cyklu o Miłoszu Goczałce – Ryglewicz zostaje pochowany, ale to nie koniec problemów. Danielewicz musi jeszcze rozwiązać problem z Insight i z za bardzo dociekliwym Goczałką. A dzieje się dużo więcej: areszt w Białym Domku ma niespodziewanego aresztanta, pewne rozmowy się toczą w apartamencie w Zielonkach, a myśli tłoczą się w głowie Bronickiego na Placu Dentralnym.
Seria z Alicją
Szepty moich lęków – Mariusz Kanios (2022) – tom 1 serii z Alicją – Rodzice małego Piotrusia i Iwonki zostają zamordowani w domu przy ul. Kruczej. Sprawę prowadzą komisarz Alicja Romska i aspirant Olkowski z Komendy Wojewódzkiej. W tym czasie Kuba z Krowodrzy rezygnuje z pracy w barze szybkiej obsługi i angażuje się w postawienie strony internetowej dla znajomego ze środowiska krakowskich kiboli (część z nich prawdopodobnie jest z Kurdwanowa lub Woli Duchackiej, Autor nie podaje konkretnych danych lokalizacyjnych, ale wspomina, że są to osiedla na przedmieściach Krakowa po drugiej stronie Wisły). Co stanie się w Lasku Wolskim w konsekwencji wcześniejszych wydarzeń?
Zatoka syren – Mariusz Kanios (2023) – tom 2 serii z Alicją – Do Alicji Romskiej do Komendy Wojewódzkiej w Krakowie przychodzi dziennikarz w sprawie kobiety rozszarpanej przez wilki w Bieszczadach, ale ona odsyła go z kwitkiem. Kilka dni później do policjantki trafia syn dziennikarza zgłaszając zaginięcie ojca. Alicja czuje się odpowiedzialna do wyjaśnienia tego zaginięcia i w ramach przymusowego urlopu jedzie nad Solinę.
Fotoplastikon – Mariusz Kanios (2023) – tom 3 serii z Alicją – Młoda dziewczyna Ola zostaje znaleziona w swoim pokoju po dokonaniu samobójstwa. Co ją do tego zmusiło? Komisarz Alicja Romska na wniosek wnikliwego prokuratora śledzi ostatnie dni życia dziewczyny. Co się wydarzyło w Galerii Zakopianka? Skąd miała pieniądze na koncert Dawida Podsiadło w Arenie? I co można odkryć w bibliotece (filii 7 na Alei Pokoju)?
Inne
Galeria szeptów – Bartosz Geisler (2018) – Książka reklamowana jako powieść, którą powinien przeczytać miłośnik Krakowa, a tu Krakowa za dużo nie ma poza Kościołem Dominikanów, Stolarską, cmentarzem Rakowickim i Sanktuarium Miłosierdzia. Mieszkający przy ul. Westerplatte Dominik, bardzo religijny, a mimo to tracący wszystkie pieniądze na giełdzie, zostawia żonę i 4 dzieci, żeby jechać zarobić do Londynu w jakiejś podejrzanej arabskiej firmie architektonicznej. Tam zaczyna pić i chodzić na striptiz i zostaje wplątany w spisek. Za dużo tekstów i rozmów o polityce, historii i religii (różnych religiach), które nic do akcji nie wnoszą, a tylko (najprawdopodobniej) pokazują prywatne opinie Autora.
Limeryki zbrodni – Janusz Mika (2013) – Na Krowodrzy mieszka sporo ciekawych osób, a kolejne tu przyjeżdżają. Poznajemy nadkomisarza Dziedzica z komendy na Królewskiej, Marcela mieszkającego przy Konarskiego, dziennikarza Kornela z okolic placu na Lea, prawniczkę z IPNu i byłego ubeka mieszkających w jednej kamienicy przy Królewskiej czy stomatologów z Woli Justowskiej. Coś dzieje się w byłym szpitalu kolejowym, ktoś szuka skarbu z kopca Esterki, a córka Kornela wpada w szemrane towarzystwo. Czego można dowiedzieć się w knajpach na Krowodrzy i na Gołębiej? Kto jest winny i czego a kto jest jednak ofiarą?
Osiem dni Erzsebet – Janusz Mika (2020) – Sama fabuła może nie jest super porywająca, choć wciąga, ale co najważniejsze na każdej stronie książki widać, że autor jest z Krowodrzy i zna każdy jej zakątek. W Auditorium Maximum UJotu trwa właśnie festiwal Potwory w popkulturze. Wynajmyjąca mieszkanie na ul. Siemieńskiego Karolina zotaje zamordowana nad Rudawą w Cichym Kąciku po randce spędzonej na działkach, a jej koleżanka znika. Tropem tych zagadek podążają oczywiście policjanci z komendy przy Królewskiej, ale też dziennikarz śledczy Kornel Raźny i pijący na Targu Nowowiejskim lub (stara nazwa) w Parku Polewki menel Melon. Kijowska, Lea, Obopólna, Czarnowiejska i kilka innych ulic, jak również Plac Inwalidów czy Park Krakowski są zdzięcznym tłem do akcji książki.
W krakowskiej matni: historie detektywa Kellera – Bartłomiej Sas (2011) – Filip Keller to najlepszy detektyw w Krakowie. Bo jedyny. Ma duże ego, duże pokłady lenistwa, pociąg do alkoholu i do kobiet. Bierze zlecenia na terenie całego miasta i okolic – o ile mu się chce. Raz trafia do Huty, raz do wsi za Rzozowem, ma klienta z ul. Królowej Jadwigi, innego szuka na Kazimierzu, prowadzi też poszukiwania w okolicach Cichego Kącika, trafia na Krowoderską i do Almy na Pilotów, a to nie koniec.
Kogo kocham, kogo lubię – Marta Mizuro, Robert Ostaszewski (2010) – Nadkomisarz Jan Gajewski (mieszkający na Podgórzu), podkomisarz Marek Sroka (os. Kolorowe) i aspirant Beata Źrenicka tworzą zespół dochodzeniowy w komendzie miejskiej na Siemiradzkiego. Na Zabłociu zostaje zamordowany młody chłopak, ale na tym się nie kończy. W parku Floriana Nowackiego też nie jest bezpiecznie. O pomoc proszą profilera z Westerplatte, który wybiera dziwne miejsca na spotkania: u Noworola, na plantach, pod Wawelem, na Błoniach. Śledząc podejrzanych chodzą i jeżdżą samochodami i MPK po całym mieście: Saska, Ofiar Dąbia, Aleja Pokoju, Lubicz, Tandeta, Powstańców Wielkopolskich, Płaszowska, Limanowskiego itd. Trafiają też do krakowskich knajp: Pięknego Psa, Dymu i Alchemii. Czy słusznie podejrzewają, że za zbrodniami stoi seryjniak? I o co chodzi z chusteczkami?
Czarny poniedziałek – Agnieszka Graca (2023) – W październiku 2016 w całej Polsce odbywa się czarny poniedziałek – strajk kobiet. Po proteście w Krakowie przy ul. Łąkowej na Wieczystej wypada z balkonu Ewa Zielińska. Prokurator zawiesza śledztwo uznając, że to było samobójstwo. Jednak siostra denatki w to nie wierzy i wynajmuje detektywów z Pl. Nowego. Iga Bagińska krok po kroku poznaje Ewę i odtwarza wydarzenia tamtej nocy. Czy zabił mąż mieszkający teraz na os. Kolorowym, żeby dostać ich mieszkanie na Karmelickiej? A może rozwiązaniem zagadki są przedmioty znalezione pod łóżkiem? Iga musi rozwiązać nie tylko zleconą sprawę, ale też uporządkować swoje życie rodzinne na ul. Szlak z synem licealistą II LO.
Widmo przeszłości – Aneta Kisielewska (2024) – Klara po wieczornej kłotni z rodzicami (o chłopaka, którego ojciec ma szemrany zakład w Borku Fałęckim) budzi się w pustym domu. Jej rodzice i siostra znikają. Policja nie znajduje żadnego śladu prowadzącego do rozwiązania tajemnicy tego zdarzenia. Dziewczyna nie wierzy, że ją sami dobrowolnie opuścili ani że wyjechali z Krakowa. Szesnaście lat później Klara ma już męża i dziecko, prowadzi pozornie normalne życie w domu na Klinach. Jednak niedługo przed rocznicą zniknięcia rodziny widzi podejrzanego osobnika obserwującego ich dom. Zaczyna odchodzić od zmysłów. Co się stało z jej najbliższymi? Co się dzieje z nią teraz?
Kraków i góry
Łowca – Jakub Król (2023) – Marcin pracuje w krakowskim zoo. Ada pracuje w firmie tworzącej aplikację randkową. Jej były mąż spędza czas na Zabłociu i w knajpach (Pięknym Psie) na Kazimierzu. Gdy znalezione zostaną zwłoki młodej kobiety, inspektor Czajka rozpoczyna śledztwo. Do jej zespołu dołącza Wadim Brodzki, któremu przy okazji zależy na rozwiązaniu zagadki swojej siostry. Co znajdą w mieszkaniu na Podgórzu? Czy wyjazd Wadima w rodzinne strony w Bieszczady przyniesie odpowiedzi?
Osada – Anna Olszewska (2024) – Osada na Półwyspie Stylchyn na Jeziorze Czorsztyńskim powstała po przeniesieniu miejscowości Stare Maniowy w czasie tworzenia zbiornika wodnego. Obecnie przyjeżdża tu Igor do nowego domu w Czorsztynie uciekając przed dotychczasowym życiem i już na wstępie pakuje się w kłopoty odnajdując zwłoki młodej dziewczyny. Jaki z tym mają związek pożar sprzed 10 lat, wykopaliska archeologiczne z czasów budowania zapory i kolejne odkrycia w okolicy? Co okaże się w Galerii Kazimierz i w bloku anakonda na Bieńczycach w Krakowie?
Kamień – Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński (2017) – W Kamieniu w gminie Łącko obok osady romskiej znajdują zwłoki małego chłopca, które od razu trafiają do Zakładu Medycyny Sądowej na Grzegórzeckiej w Krakowie. Bastian mieszka w Warszawie i prowadzi śledztwo dziennikarskie dotyczące nielegalnych imigrantów w Polsce, których pozornie nie ma, a do Krakowa przyjeżdża tylko do Anki na spotkania w knajpach i włóczyć się po Plantach. Anka natomiast wraca na dobre do Krakowa, mieszka na Podgórzu i wykłada na kampusie UJotu. Komendant wojewódzki z komendy na Mogilskiej prosi ją o pomoc w sprawie romów jako konsultantki z zakresu antropologii kultury.
W zmowie z mordercą – Bartłomiej Kowaliński (2020) – tom 1 cyklu o Pawle Wolskim – Paweł Wolski, dziennikarz z Warszawy, jedzie do Zakopanego, żeby poznać szczegóły śledztwa sprzed 15 lat. Mała dziewczynka zginęła we mgle schodząc z ojcem z Sarniej Skały Doliną Strążyską, a podejrzany o to popełnił samobójstwo na Giewoncie przed postawieniem mu zarzutów. Co jest w Małem Cichem? Poza Zakopanem Wolski spędza też sporo czasu Krakowie u dziadków w kamienicy na Dębnikach, na cmentarzu Rakowickim, ale też na AWFie czy w szpitalu Narutowicza.
1 komentarz do “Książki z Krakowem w tle – kryminały i książki sensacyjne cz. 3”