Fantastyka z Krakowem w tle przeniesie Was do miasta, które niby znacie, a jednak skrywa w sobie magię i czarodziejskie stworzenia. A może nawet istoty nie z tego świata?
Smoki i inne stwory
Szał Vandy – Marta Kurek (2018) – jeżeli chcielibyście sprowadzić smoki do Krakowa, to koniecznie przeczytajcie tę książkę, bo właśnie o tym jest. Stanowczo ciekawe jest też to, że autorka zaczęła pisać ją, gdy była nastolatką (co jest imponujące! ale też momentami daje się wyczuć związaną z tym naiwność). Po co smoki wróciły do miasta? Jaką skrywają tajemnicę? Dużo się dzieje, a pomaga im w tym dziewczynka Wanka Wszechwiedzka, Nie jest to najlepsze fantasy, jakie znam, ale ciekawe, zwłaszcza, jak się zna Kraków. Zastanawia mnie tylko, gdzie przez jaki most trzeba przejść, żeby dostać się z Małego Rynku na Błonia. Poza tym geograficznie spoko: dużo Rynku, Zakrzówka i oczywiście Wawelu.
Bazyliszek – Graham Masterton (2008) – Książka klasyfikowana jako horror, ale raczej bliżej jej do swojskiej fantastyki z mitycznymi stworzeniami, czarną magią i zaawansowaną nauką. Nathan Underhill w Filadelfii pracuje nad wyhodowaniem gryfa. W pobliskim domu spokojnej starości natrafia jednak na bazyliszka, którego spojrzenie powoduje, że żona Nathana trafia na OIOM. Zdesperowany naukowiec śladem twórcy bazyliszka trafia do Krakowa. W czasie pobytu w Krakowie Nathan mieszka w Hotelu Adamus na Mikołajskiej i trafia na Kazimierz w rejon ulic Kupa i Izaaka. I tu objawia się kilka elementów książki fantastycznych też w innym sensie, jak np. podwiezienie autem przez kolegę na Rynek, zamówienie taksówki z Wierzynka do Frantica na Szewskiej, legendy o bazyliszkach związanych z Krakowem i jakieś dziwne zwyczaje z pisankami (chyba, że ktoś je zna, to proszę o wiadomość), kościół świętego Kazimierza Królewicza na Reformackiej.
Urząd do Spraw Dziwnych – Mateusz Cieślik (2023) – cykl Urząd do Spraw Dziwnych (tom 1) – Sara Kos mieszka pod Krakowem. Gdy jej mama znika z domu, zaczyna opiekować się bratem. Pewnego dnia trafia na dziwnych osobników – animów z głowami zwierząt. Zabierają ją do urzędu w Krakowie na ul. Barskiej. W poszukiwania mamy trafia z Aronem Wysockim do krakowskich kanałów i do kasyna pod Wawelem.
Delegacja do spraw beznadziejnych – Mateusz Cieślik (2024) – cykl Urząd do Spraw Dziwnych (tom 2) – Sara Kos wraca z wygnania na Barską w Krakowie, ale nie na długo. Urząd do Spraw Dziwnych chce skazać ją na śmierć. Aby się ratować, wraz z przyjaciółmi urzędnikami z oddziału krakowskiej wyrusza w beznadziejnej misji poszukiwawczej.
Magia i czarodzieje
Przeminęło z Wiedźmą – Magdalena Kubasiewicz (2024) – tom 0 serii Królewska Wiedźma – Do Krakowa, stolicy Polanii, trafia 14-letnia dziewczynka z duszą starej wiedźmy nazwana Sarą i urządza polowanie na topielice, żeby sprzedać ich włosy alchemikowi z ul. Grodzkiej. Okazuje się jednak, że ktoś inny poluje właśnie na alchemików. Co zrobi mieszkająca na Wawelu Pierwsza Polanii?
Spalić Wiedźmę – Magdalena Kubasiewicz (2015) – tom 1 serii Królewska Wiedźma – Na Wawelu odbywa się impreza z okazji urodzin króla Juliana Łukomskiego. W tym czasie Sanika szaleje w klubach przy Rynku i poluje na Wiele Pieśni. Następnego dnia na Rynku dochodzi do protestów i zamieszek istot humanoidalnych i.. czegoś jeszcze. Co atakuje Kraków? Co łączy Puszkę Pandory, zwierciadło Twardowskiego, nóż z Sukiennic, wawelski czakram i zaginięcie specjalisty od historii Krakowa? Co skrywają piwnice kamienic przy Placu Szczepańskim?
Wiedźma Jego Królewskiej Mości – Magdalena Kubasiewicz (2017) – tom 2 serii Królewska Wiedźma – Pierwsza Polanii Kalina znika tajemniczo, a jej funkcję obejmuje Sara Sokolska. W Krakowie pojawiają się duchy, z którymi musi sobie poradzić. Jeden z nich objął sypialnie na Wawelu, inny straszy w Pałacu Wielkopolskich w Urzędzie Miasta. Kim natomiast jest chłopak krążący wokół Sukiennic? I co na to magowie i czarodzieje z Uniwersytetu Jagiellońskiego?
Czarodziejka z ulicy Reymonta – Magdalena Kubasiewicz (2023) – tom 1 cyklu Czarodziejka z ulicy… – Lady i Agniesia to czarodziejki studiujące na Wydziale Magii Uniwersytetu Jagiellońskiego i mieszkające w akademiku na Reymonta. Jak to studenci, chodzą na wykłady (siedziba Collegium Magicum jest na Grodzkiej, a rozpoczęcie roku jest w Collegium Novum), spacerują po mieście (Rynek, Planty, Mały Rynek), chodzą na piwo (np. do Starego Portu). Nie zawsze jednak jest miło, fajnie i bezpiecznie – przekonują się o tym podczas zaliczenia przedmiotu w Podkarpackiem czy też na praktyce w Chęcinach. Fikcja i magia osadzone są w prawie prawdziwym tle.
Czarodziejka z ulicy Grodzkiej – Magdalena Kubasiewicz (2024) – tom 2 cyklu Czarodziejka z ulicy… – Współlokatorka Lady z akademika, Ola, po imprezie na początek roku akademickiego znika. Nikt się tym nie przejmuje poza czwórką studentów Collegium Magicae z ul. Grodzkiej, którzy szukają koleżanki na różne sposoby. Co się stało na Zakrzówku? Co się okaże u Agniesi na Ryczaju?
Wampiry, anioły i inni
Kuzynki – Andrzej Pilipiuk (2003) – tom 1 serii Kuzynki – Katarzyna Kruszewska dzięki swojej pracy w CBŚ poszukuje kuzynki Stanisławy i która skrywa wielką tajemnicę. W końcu obie zaczynają pracę w Krakowie jako nauczycielki. Do ich szkoły trafia dziewczynka uratowana w Serbii przez polskich żołnierzy. Wspólnie spędzają czas zarówno na terenie starego miasta, jak i na łąkach przy stadninie koni na Złocieniu. Szczególnym miejscem jest Kazimierz i knajpa Alchemia. Czy tam uda się znaleźć Sędziwoja? Zło nad nimi czyha, a bronić się mogą najnowszymi technologiami informatycznymi, ale też… szablą.
Księżniczka – Andrzej Pilipiuk (2005) – tom 2 serii Kuzynki – Alchemik podejmuje pracę jako biolog w tym samym liceum, w którym już uczą kuzynki Kruszewskie i uczy się Monika. Niby wszystko jest w porządku, ale w Krakowie pojawia się nowe zagrożenie: Bractwo Drugiej Drogi, golem, a na dodatek łowcy wampirów. Czy w Hucie wciąż można zostać zaatakowanym przez dresiarzy? Czy wizyta w Muzeum Archeologicznym coś wyjaśni? I kto mieszka w okolicach Dworca?
Dziedzicki – Andrzej Pilipiuk (2007) – tom 3 serii Kuzynki – Kuzynki Kruszewskie chcą odbudować swoją posiadłość w Kruszewie. Prace postępują z pomocą Ukraińców i Czeczeńców i wbrew rozpijaczonym tubylcom, dawnym pracownikom PGRu. Katarzyna z Moniką muszą jednak wracać do Krakowa, bo trzeba odnaleźć Alchemika. Czy znowu trzeba szukać w okolicach Dworca?
Zaginiona – Andrzej Pilipiuk (2014) – tom 4 serii Kuzynki – W jednym z krakowskich hoteli odbywa się akcja, na której licytować można starą mapę morską. Kim jest dziewczyna, która ją kupiła i rozpoznała alchemiczkę? Śladem studentki AGH i kuzynek Kruszewskich trafiamy na Kazimierz, na Rynek, na Kładkę Bernatkę, ale też w dalsze rejony, jak np. na Półłanki.
Ósme niebo – Łucja Wilewska (2016) – tom 1 sagi czasu przemiany – Młoda dziewczyna, Łucja Maj, wiedzie zwyczajne życie zaraz po studiach. Pracuje na Bora Komorowskiego, a następnie na Wadowickiej. Wyprowadza się od rodziców z Prądnika Białego i kupuje mieszkanie na kredyt na Krowoderskich Zuchów. Spaceruje po Plantach, chodzi do knajpek (np. na Bracką). Jej życie toczy się zupełnie normalnie aż do momentu, gdy zostaje zatrudniona w firmie Corporate Wings BPO w Zabierzowie. Sny o wampirach to dopiero początek. Czy w Krakowie są anioły?
Po drugiej stronie nieba – Łucja Wilewska (2018) – tom 2 sagi czasu przemiany – Łucja przeprowadza się ze swojego mieszkanka na Krowodrzej Górce do domu Adama koło Błoń. Do ich życia „wraca” Róża i brat Łucji. Czy w tym wcieleniu będzie inaczej? Czy w alternatywnej rzeczywistości dowie się czegoś na Górce Narodowej?
Przenikające się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość
Atlantyda pod Krakowem – Anna Zając (2014) – dziwna, choć naiwnie napisana, pozycja z pogranicza sensacji historycznej i science fiction. Poznajemy Nową Hutę z roku 2023 (czyli kilka lat wprzód od napisania książki), ale też tę z 1905 roku i kolejnych. Daniel jest współwłaścicielem biura architektonicznego, które opracowuje projekt zabudowań na Przylasku Rusieckim. Na Łąkach Nowohuckich jest Zalew Mogilski. Pewnego dnia Daniel dostaje fragment podziemi Huty i wtedy zaczyna się zabawa. Co wiąże go z małą dziewczynką z Mogiły sprzed 100 lat?
Z dreszczykiem – Gaja Grzegorzewska (2019) – fabularyzowana historia różnych obiektów z Krakowa i okolicy napisana na Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Bo czas nie dla wszystkich jest liniowy… U dziadka z wnuczętami teraźniejszość przenika się z przeszłością. W Krakowie zwiedzamy Pałac Pułtuskich, pałac Potockich, klasztor Duchaczek z kościołami św. Tomasza i św. Krzyża, a także dom Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego.
Przesilenie – Dawid Adrian Ś. (2021) – Sebastian mieszka i pracuje w Krakowie, wiedzie spokojne życie aż któregoś lipcowego dnia do jecho firmy przychodzi Patrycy – anioł śmierci. Kraków i Tyniec wymieniane są tylko z nazwy, nie ma szczegółów geograficznych i miasto nie ma znaczenia dla akcji, więc tym bardziej dziwi okładka książki. Jest też ona reklamowana jako kryminał, sensacja, thriller, a raczej są to przemyślenia autora nad życiem w lekkiej otoczce fantasy.
Historia alternatywna
Pokój światów – Paweł Majka (2016) – Pod koniec Wielkiej Wojny w 1920 roku na Ziemię przybywają Marsjanie. Trwająca tu wojna ich zaskakuje, w wyniku czego nie udaje im się podbić Świata, ale wywołują różne moce i bogów swoich i ludzkich, a na koniec zamieszkują między ludźmi. Jeden z nich zamieszkuje przy kopcu Kraka, na kopcu Wandy mieszka Wanda we własnej osobie, natomiast Wawel zamieszkują duchy królów, a w jamie oczywiście panuje Smok. Pan Nowakowski zbiera ekipę na niebezpieczną wyprawę. Elementy historii alternatywnej, powieści o Marsjanach, sci-fi i fantastyki przeplatają się ze sobą wypełniając zaułki Krakowa.
Wojny przestrzeni – Paweł Majka (2017) – Kutrzeba ze swoją zmorą szukają Szóstego zarówno w Krakowie (głównie na Podgórzu), jak i na Bałkanach i w innych miejscach (nawet w kosmosie). Jego przeciwnicy zwierają szyki i psują mu plany. Czy znajdą Szóstego? Kim on jest?
Duchy, dusze i spirytyzm
Mechaniczna ćma – Joanna Pypłacz (2017) – Krakowska epoka fin de siecle. Celina po śmierci matki mieszka w sierocińcu przy szpitalu św. Łazarza. Gdy ma 11 lat, objawia się jej duch Edwarda zamordowanego przed laty koło klasztoru Norbertanek. Teraz mieszka na Gołębiej z Różą, przybraną matką, i współpracuje z Jerzym Nieszporowskim, słynnym spirytystą z ul. Retoryka. Przypadkowo poznaje zegarmistrza Leonarda z Karmelickiej i jego pomocnicę Anabellę artystkę, co zmieni życie ich wszystkich. Co przyniosą ich nowe zlecenia z ul. Wolskiej i pl. Dominikańskiego?
Nierozdzielne – Joanna Pypłacz (2018) – Bliźniaczki Sybilla i Sabina mieszkają z mamą na Karmelickiej. Jedna z nich cierpi na afazję i komunikuje się tylko z siostrą w ich własnym języku. Doktor Korodecki z kliniki na Dietla (?) pomaga rodzinie w przezwyciężeniu tej sytuacji. Pewnego dnia z kościele Świętego Krzyża wysłuchują piękny koncert organowy.
Krzyk Persefony – Joanna Pypłacz (2015) – Gertruda mieszka na Krupniczej i wraz z ciotką wybiera się na wycieczkę do fabryki porcelany za Kraków do Podgórza, co w konsekwencji zmienia jej życie całkowicie. Seth opuszcza nędzny hotelik przy dworcu na Lubicz i zostaje sekretarzem fundacji prowadzącej szpital psychiatryczny za miastem.
Horror
Eksperyment – Grzegorz Kopiec (2021) – przez sporą część książki można ją traktować jako mroczny, wręcz makabryczny thriller ociekający złem, jednak koniec końców stwierdzić trzeba, że jest to horror. Na konwencie horroru Kfason, który ma miejsce w krakowskiej Artetece, znika trójka fanów horrorów. Śledztwem zajmuje się lubliniecka policja (stamtąd są osoby zaginione) z pomocą detektywa Michała Majera. Dziennikarka Wawel TV za wszelką cenę chce nagrać relację z Kfasonu i spotkać swojego ulubionego pisarza powieści grozy Wojciecha Dracha. W kolejnym miesiącu okazuje się, że po podobnym wydarzeniu w Paryżu też ginie młody człowiek… Dla osób o mocnych nerwach!
Postapo
Metro 2033 Dzielnica obiecana – Paweł Majka (2014) – tom 1 serii O Jednomyślnych – dwadzieścia lat po Pożodze na terenach Nowej Huty ludzie wciąż kryją się w schronach. We wcześniejszych latach poszczególne schrony toczyły ze sobą walki, ale zawiązali pakt i utworzyli Federację Schronów Starej Nowej Huty. Starają się wspólnie egzystować, ale nie jest ciekawie, zwłaszcza że ludzkie przywary (mimo apokalipsy świata) wciąż mają się dobrze. Na górze czają się drapieżcy i mutanty, a ostatnio nawet ludziom udało się odbić schrony pod kinem Światowid, w których kryli się zmutowani szarzy. Trochę nadziei i rozrywki dostarcza wędrująca między sektorami schronów trupa aktorska, w której wychował się i teraz gra Marcin i Ewa. Ludzie wierzą, że w schronach pod Kombinatem jest dobrobyt i raj. Nie wiedzą jednak, czy informacje o niezniszczonym Krakowie to prawda czy jednak tylko legenda. A to właśnie stamtąd z placu z prostokątnym budynkiem niedaleko Podwójnej Wieży zbliża się do Huty największe zagrożenie. Czy Marcin z Ewą trafią do Kombinatu? A może do Popielnych w domu handlowym Wanda, kanibali pod Rondem Czyżyńskim lub do mieszkańców Muzeum Lotnictwa?
Metro 2033 Człowiek obiecany – Paweł Majka (2016) – tom 2 serii O Jednomyślnych – dalsze losy mieszkańców Nowej Huty w nowych realiach. Tym razem poprzez poszczególne osiedla i regiony Huty (Kombinat, Teatr Ludowy, DH Wanda, Muzeum Lotnictwa, Osiedle II Pułku Lotniczego, Rondo Czyżyńskie, Hutnik itp) bohaterowie zmierzają aż do Krakowa.
Echo zgasłego światła – opracowanie zbiorowe (2016) – Zbiór opowiadań fanów Metro 2033. Opowiadanie Halny Pawła Majki rozgrywa się w styczniowej Nowej Hucie. Szrama dowodzi grupie poszukiwawczej uciekinierki ze schronów Federacji Nowej Huty. Tropy prowadzą w rejon Teatru Ludowego.
Gildie zabójców
Gildia zabójców – Małgorzata Stefanik (2021) – tom 1 serii Gildia Zabójców – Propozycja czytelnicza raczej dla młodszych czytelników. Kraków okazuje się być miastem królów również w nieznanym powszechnie sensie: królów Europejskiej Gildii Zabójców. Młoda dziewczyna, Alyssa, dostaje zlecenie do realizacji w Korei Południowej. Zanim jednak wyruszy na wyprawę, spędza czas ze swoim zleceniodawcą i jego znajomymi w Krakowie – oczywiście zwiedzją stare miasto (wymieniony jest Rynek i piękny teatr, prawdopodobnie Słowackiego), ale też trafiają na (niewymieniony z nazwy) Zakrzówek i zajadają kiełbaski z Nyski pod Halą.
Superbohaterowie
Bler. Lepsza wersja życia – Rafał Szłapa (2010) – Bler tom 1 – Bler prowadzi odboźny handel książkami. Na drodze do Krakowa w burzy ulega wypadkowi i budzi się w szpitalu. Teraz pomaga ludziom w Krakowie. Czy stał się superbohaterem czy zawszy nim był?
Bler. Zapomnij o przeszłości – Rafał Szłapa (2015) – Bler tom 2 – Krakowski superbohater w dalszym ciągu wyciąga ludzi z pożarów, chroni bite dzieci itp. Policja natomiast próbuje go odnaleźć. Nie mogą też znaleźć deweloperów jednej z krakowskich inwestycji. A przy Sukiennicach prowadzone są prace archeologiczne.
Bler. Ostatni wyczyn – Rafał Szłapa (2012) – Bler tom 3 – Bler chce oddać się w ręce policji. Odkrywa swoją przesżłość. W tym czasie Lidia zmierza do podziemi Sukiennic.
Bler. Stan strachu – Rafał Szłapa (2014) – Bler tom 4 – Po wybuchu bomby atomowej w Krakowie rządzący chcą wyciągnąć z tej sytuacji jak najwięcej dla siebie. Premier z senatorem wykorzystują Blera jako superbohatera odbudowy wzorem lat 50 w Nowej Hucie. Bler zastanawia się, jaki w tym jest sens.
Bler. Człowiek ze światła – Rafał Szłapa (2015) – Bler tom 5 – Bler dociera do ruin Krakowa, żeby pomóc samotnej kobiecie odnaleźć w gruzach jej córkę. Idą od Hotelu Forum do Jubilatu, a ich tropem podążają ludzie senatora Rymińskiego i Człowiek ze światła.
Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!