Skip to content
Menu
Smocze wycieczki
  • na rowerze
  • na spacerze
    • figurki
  • w książkach
  • w kuchni
  • Kraków i okolice
  • góry
    • Tatry
    • Beskid Niski
    • Beskid Sądecki
    • Pieniny i Spisz
    • Gorce
    • Beskid Wyspowy
    • Beskid Makowski
    • Beskid Mały
    • Beskid Żywiecki
    • Beskid Śląski
    • Góry Świętokrzyskie
  • Smoki
  • Kontakt
Smocze wycieczki
TOPR o psie który został ratownikiem

Książki z górami w tle – Tatry: literatura faktu

Opublikowano 2025-03-142025-04-15

Wiele pięknych, niespodziewanych, ale też groźnych i strasznych historii rozgrywa się w górach. Zacznijmy od prawdziwych historii, które wydarzyły lub wciąż dzieją się w Tatrach.

Historie prawdziwe – TOPR

TOPR. Żeby inni mogli przeżyć – Beata Sabała-Zielińska (2018) – piękna opowieść dokumentalna o historii i dzisiejszych realiach pracy w TOPRze. Kim są Toprowcy? Co ich motywuje? Co umieją? Piękna opowieść o prawdziwych ludziach, którzy nie lubią, jak nazywa się ich bohaterami.

TOPR 2 – nie każdy wróci – Beata Sabała-Zielińska (2021) – kolejne prawdziwe historie związane z ratownictwem TOPRu. Tym razem autorka skupia się na dwóch tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w odstępie kilku dni/równolegle w sierpniu 2019, a mianowicie o trwającej kilka tygodni akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i o piorunie na Giewoncie, który zabij 4 osoby, a wiele ranił.

Niech to szlak. Kronika śmierci w górach – Bartłomiej Kuraś (2020) – przegląd wybranych wypadków tatrzańskich: zarówno tych medialnych, jak i tych nieznanych powszechnie, zarówno letnich, jak i zimowych lawinowych, zarówno tych na powierzchni, jak i tych w jaskiniach. Dopiero po przeczytaniu takich pozycji książkowych uświadamiamy sobie, ile pracy mają Toprowcy i jakie straszne konsekwencje niesie ignorancja turystów, zbytnia brawura, a czasem po prostu pech i splot okoliczności.

TOPR : o psie, który został ratownikiem – Beata Sabała-Zielińska (2024) – napisana prostym językiem dla dzieci historia o szkoleniu psa lawinowego do TOPRu. Vero jest szczeniakiem, którego pan zaczyna szkolić – najpierw poprzez chowanie fantów na spacerach, poprzez oswajanie się z Skołem aż po poszukiwanie zaginionych ludzi przysypanych przez lawiny.

TOPR Nie każdy wróci
TOPR Nie każdy wróci
TOPR o psie który został ratownikiem
TOPR o psie który został ratownikiem

Historie prawdziwe – inne

Pięć stawów. Dom bez adresu – Beata Sabała-Zielińska (2020) – od ponad stu lat schronisko w Dolinie Pięciu Stawów prowadzi rodzina Krzeptowskich. Autorska pokazuje historię schroniska i rodziny, czasy wojny, czasy komuny, ciekawe zwyczaje, a także znoje prowadzenia schroniska i wychowywania dzieci w górach. Pokazuje też obecne realia życia w tym miejscu, które niejednokrotnie jest zasypywane i na jakiś czas odcinane przez śniegi od świata.

Kryminalne Zakopane: najgłośniejsze zbrodnie Podhala – Beata Sabała-Zielińska (2023) – reportaże dotyczące spraw kryminalnych z rejonu Podhala z przełomu XX i XXI wieku. Autorka rozmawia ze świadkami, przytacza fragenty akt sprawy i wyroków sądów, a także przepytuje o wspomnienia policjantów zajmujących się poszczególnymi zabójstwami i prosi specjalistów o komentarz. Przedstawia też realia służby na Podhalu. Poznajemy młodą dziewczynę, którą ledwo żywą znaleziono w zatoczce niedaleko Kir. Poznajemy rodzinę z Krupówek i ich oskarżenia po zaginięciu siostry. Poznajemy gwałciciela recydywistę. Poznajemy rodzinę z Kościeliska, w której ojciec był tyranem. Poznajemy też dziwne małżeństwo i nastoletnich przyjaciół żony.

Pięć Stawów
Pięć Stawów
Kryminalne Zakopane
Kryminalne Zakopane

Zakopane odkopane. Lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska – Paulina Młynarska, Beata Sabała-Zielińska (2012) – zbiór informacji, anegdotek i wszelkich historyjek o Zakopanem i jego mieszkańcach. Raz wesoło, raz poważnie. 

Zakopane: nie ma przebacz! – Paulina Młynarska, Beata Sabała-Zielińska (2012) – autorki jako mieszkanki Zakopanego i Kościeliska rozprawiają się z wadami tego uwielbianego przez ceprów miasteczka, które ma wieje przywar. Śmiało wytykają jego wady i problemy z 2014 roku, jak np upadające dworce PKP i PKS czy wszechobcene samowole budowlane.

Zakopane odkopane
Zakopane odkopane
Zakopane - nie ma przebacz
Zakopane – nie ma przebacz

Historie wymyślone na bazie historii prawdziwych

Sprawa Hoffmanowej – Katarzyna Zyskowska (2019) – w 1933 roku pod Lodową Przełęczą doszło do dotąd niewyjaśnionej tragedii. Dwuletni chłopczyk, jego ojciec i chłopak, który ad hoc Chacie Teryego zgodził się być ich przewodnikiem w Tetryhowej Chacie, nagle umierają. Jest z nimi matka chłopca, Mira Hoffmanowa, trwa dwie doby przy zwłokach, po czym schodzi do Zakopanego otumaniona. Podobne wydarzenie rzeczywiście miało miejsce i zagadka nie została do dzisiaj rozwiązana. Autorka proponuje w książce swoją literacką wersję zdarzeń.

Sprawa Hoffmanowej
Sprawa Hoffmanowej

Przewodniki i poradniki

50 tatrzańskich klasyków – Damian Granowski (2024) – przewodnik po trasach wspinaczkowych w Tatrach o różnej trudności

50 tatrzańskich klasyków
50 tatrzańskich klasyków

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAGI:

Beskid Mały Beskid Niski Beskid Wyspowy Beskidy Beskid Żywiecki Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Kaszuby Korona Gór Polski Kraków książki Lubelskie Mazury Małopolska miasto miasto powiatowe Nadwarciański Szlak Rowerowy na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Pieniński Park Narodowy Podkarpacie Podlasie Podlaski Szlak Bociani Pomorskie rower skansen smoki spacer Suwalszczyzna Szlak Wokół Tatr Tatry Velo Baltica Velo Małopolska Warmia Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Najnowsze posty:

  • Trasa Rowerowa Warta-Noteć 2
  • Puszcza Notecka i Trasa Rowerowa Warta-Noteć 1
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 5: Murowana Goślina – Międzychód
  • Szlak zaczarowanych miejsc w Obornikach
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 4: Kórnik – Murowana Goślina
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 3: Nowe Miasto – Kórnik

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Współpraca:

Smocze przepisy kulinarne Aspekt ubezpieczenia

Smok poleca:

Velo Małopolska EuroVelo GreenVelo Szlak Wokół Tatr Rowerem przez Pomorze Zachodnie Polskie Parki Narodowe Polskie Parki Krajobrazowe Rowerowa Małopolska

Tagi:

Beskidy Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Małopolska miasto miasto powiatowe na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Pomorskie rower smoki spacer Velo Baltica Velo Małopolska Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

©2025 Smocze wycieczki | Powered by SuperbThemes