Skip to content
Menu
Smocze wycieczki
  • na rowerze
  • na spacerze
    • figurki
  • w książkach
  • w kuchni
  • Kraków i okolice
  • góry
    • Tatry
    • Beskid Niski
    • Beskid Sądecki
    • Pieniny i Spisz
    • Gorce
    • Beskid Wyspowy
    • Beskid Makowski
    • Beskid Mały
    • Beskid Żywiecki
    • Beskid Śląski
    • Góry Świętokrzyskie
  • Smoki
  • Kontakt
Smocze wycieczki
widok na Lackową

Korona Gór Polski: Lackowa

Opublikowano 2024-08-152024-08-21

Lackowa to najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – ale niech Was nazwa pasma górskiego nie zwiedzie! Beskid Niski jest stromy i śliski!

Rodzaj trasy:tam i z powrotem
Szlak:zielony + czerwony
Liczba kilometrów:17 km
Trudność:średnia (strome podejście na Lackową i strome zejście z Ostrego Wierchu)
Przewyższenia:880 m ↑ 880 m ↓
Schroniska:–
Atrakcje dodatkowe:–
Trasa:Wysowa-Zdrój – Cegiełka – Ostry Wierch – Lackowa – Ostry Wierch – Cegiełka – Wysowa-Zdrój
Szczyty:Cegiełka (805 m n.p.m.), Lackowa (997 m n.p.m.), Ostry Wierch (938 m n.p.m.)
Pasmo górskie:Beskid Niski
GOT:24 punkty


Plan na dzisiaj to zdobycie kolejnego ze szczytów Korony Gór Polski. Wybieramy się do Beskidu Niskiego, żeby wdrapać się na Lackową.

Parkujemy na bezpłatnym parkingu w Wysowej-Zdroju na zielonym szlaku niedaleko cerkwi pw. św. Michała Archanioła. Jest to cerkiew prawosławna z XVIII wieku, więc warto ją przy okazji zobaczyć.

cerkiew w Wysowej
cerkiew w Wysowej

Zielonym szlakiem idziemy najpierw asfaltem między domami i łąkami. W końcu asfalt się kończy (skręca w kierunku kapliczki na Górze Jawor), a my idziemy szeroką szutrową drogą delikatnie pod górę. Nie ma tu w ogóle ludzi Idzie się przyjemnie, a jedyną niedogodność stanowi upał. Jest bardzo parno, bo popołudniu ma być burza – oby tylko nie przyszła za wcześnie…

Docieramy do Przełęczy Cigelka, gdzie znajduje się wiata i spotykamy pierwszych turystów. Wchodzimy na czerwony szlak wiodący granicą, którym dotrzemy aż na Lackową. Zaraz za przełęczą wychodzimy na polanę z pięknym widokiem właśnie na szczyt, który mamy dzisiaj zdobyć. Z tej perspektywy nie wygląda „groźnie”.

widok na Lackową
widok na Lackową

Dalsza droga czerwonym szlakiem przebiega przez bardzo ładny las wydeptaną ścieżką. Niejednokrotnie trzeba omijać zwalone drzewa – widać, że leżą tu już od dawna, bo omija się je też wydeptaną, choć wąską ścieżką. Po drodze można nie tylko cieszyć się ciszą lasu, ale też liczyć słupki graniczne, dzięki czemu wędrówka jest ciekawsza. Idziemy delikatnie pod górę, ale nachylenie jest niewielkie. W ten sposób docieramy do Ostrego Wierchu.

zielony szlak na Ostry Wierch
zielony szlak na Ostry Wierch

I w tym miejscu zaczynają się schody… Tj. nie dosłownie, a szkoda, bo by się przydały. Z Ostrego Wierchu schodzimy bardzo stromym zejściem do Przełęczy Pułaskiego. Na tym odcinku zaczynamy spotykać więcej ludzi, zapewne zmierzających też na Lackową.

Przełęcz Pułaskiego
Przełęcz Pułaskiego
zejście z Lackowej
widok na Ostry Wierch z Przełęczy Pułaskiego

Ale na tym nie koniec przygód, bo z Przełęczy Pułaskiego trzeba się wydostać ostrym podejściem na Lackową. Zdjęcia tego nie oddają, ale jest tu rzeczywiście stromo. Mapa podaje, że jest to ok 40% nachylenia, do tego trochę kamieni, na których można pojechać. Ewidentnie, wbrew wyobrażeniom i oczekiwaniom zgodnym z nazwą pasma: Beskid Niski jest stromy i śliski!

strome podejście na Lackową
strome podejście na Lackową

Po wydrapaniu się na stromiznę (są 3 strome odcinki) idziemy jeszcze kawałek przez las (już łagodniej w górę) i dopiero docieramy do Lackowej. Tu ludzi jest zdecydowanie więcej. Do tego jest skrzynka z pieczątką na drogowskazie i kopczyk z kamieni na jednym ze słupków granicznych.

Lackowa
Lackowa
Lackowa
Lackowa

Po krótkim wypoczynku czeka nas niestety pokonanie ponownie najgorszego fragmentu – tym razem strome zejście z Lackowej i strome wejście na Ostry Wierch.

widok na Ostry Wierch
widok na Ostry Wierch na zejściu z Lackowej

Dalej planujemy iść żołtym szlakiem i przez Ropki niebieskim szlakiem z powrotem do Wysowej. Zaczynamy nawet iść, ale odgłosy zbliżającej się burzy zmuszają nas do zmiany planów. Nie znamy tego rejonu, więc nie wiemy, co nas czeka na tym szlaku. Na pewno byłby dużo dłuższy niż najkrótsza trasa powrotna. Decydujemy się więc na rezygnację z przejścia pętli i zbiegamy tą samą drogą, którą tu wyszliśmy. I okazuje się, że była to bardzo dobra decyzja. Na polance, z której wcześniej w oddali obserwowaliśmy Lackową, zaczyna kropić, a gdy docieramy do wiaty na Przełęczy Cigelka deszcz się rozpędza. Udało nam się schronić w ostatnim momencie!

Szczęśliwie, burza omija nas bokiem, a jedynie deszcz nieprzerwanie pada. Gdy trochę opada na sile, kontynuujemy wędrówkę w dół.

wiata na Cigelce
wiata na Cigelce

Po obiedzie i poprawie pogody korzystamy jeszcze z bytności w Wysowej. Jest tu bardzo ładny park zdrojowy ze starym Domem Zdrojowym i pijalnią wód. I lody tu mają bardzo dobre.

park zdrojowy w Wysowej
park zdrojowy w Wysowej
stary dom zdrojowy
stary dom zdrojowy

Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku! Niech nam pogoda sprzyja w górskich wędrówkach 🙂


nokaut.pl  porównywarka cen

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAGI:

Beskid Mały Beskid Niski Beskid Wyspowy Beskidy Beskid Żywiecki Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Kaszuby Korona Gór Polski Kraków książki Lubelskie Mazury Małopolska miasto miasto powiatowe na południe od Krakowa na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Podlaski Szlak Bociani Pomorskie rower skansen smoki spacer Suwalszczyzna Szlak Wokół Tatr Tatry Velo Baltica Velo Małopolska Warmia Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Łódzkie Śląsk Świętokrzyskie

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Najnowsze posty:

  • Szlak zaczarowanych miejsc w Obornikach
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 1: Jeziorsko – Koło
  • Łódź i szlak Gorące Źródła
  • Bajkowy szlak w Łodzi
  • Rowerem wzdłuż Warty
  • Kotelnica i Studzionki z Dębna

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Współpraca:

Smocze przepisy kulinarne Aspekt ubezpieczenia

Smok poleca:

Velo Małopolska EuroVelo GreenVelo Szlak Wokół Tatr Rowerem przez Pomorze Zachodnie Polskie Parki Narodowe Polskie Parki Krajobrazowe Rowerowa Małopolska

Tagi:

Beskidy Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Małopolska miasto miasto powiatowe na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Pomorskie rower smoki spacer Velo Baltica Velo Małopolska Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

©2025 Smocze wycieczki | Powered by SuperbThemes