Skip to content
Menu
Smocze wycieczki
  • na rowerze
  • na spacerze
    • figurki
  • w książkach
  • w kuchni
  • Kraków i okolice
  • góry
    • Tatry
    • Beskid Niski
    • Beskid Sądecki
    • Pieniny i Spisz
    • Gorce
    • Beskid Wyspowy
    • Beskid Makowski
    • Beskid Mały
    • Beskid Żywiecki
    • Beskid Śląski
    • Góry Świętokrzyskie
  • Smoki
  • Kontakt
Smocze wycieczki
zejście z Rysianki

Hale Beskidu Żywieckiego

Opublikowano 2024-07-212024-07-23

Hale Beskidu Żywieckiego to ciąg pięknych hal górskich z jeszcze piękniejszymi widokami na okoliczne góry i miejscowości. Widoki gwarantowane!

Rodzaj trasy:pętla
Szlak:czarny + zielony + czarny + żółty + zielony
Liczba kilometrów:ok 16 km
Trudność:średnia
Przewyższenia:800 m ↑ 800 m ↓
Schroniska:Schronisko PTTK na Hali Boraczej, schronisko PTTK na Hali Lipowskiej, schronisko PTTK Rysianka
Atrakcje dodatkowe:piękne widoki na Beskidy i Słowację
Trasa:Żabnica – Hala Boracza – Hala Cukiernicza – Hala Redykalna – Hala Bacmańska – Hala Gawłowska – Hala Bieguńska – Hala Lipowska – Hala Rysianka – Hala Pawlusia – Żabnica
Szczyty:Redykalny Wierch (1146 m n.p.m.), Boraczy Wierch (1248 m n.p.m.)
Pasmo górskie:Beskid Żywiecki
GOT:22 punkty


Wycieczkę po Beskidzie Żywieckim zaczynamy w Żabnicy Skalce. Z tego miejsca można wybrać jeden z trzech szlaków i z ich wykorzystaniem zrobić 3 różne pętle. Zmęczeni po wczorajszym dniu decydujemy się na wersję skróconą i widokową – czyli pętlę krótszą niż największa możliwa z tego miejsca, a przy tym prowadząca przez liczne hale.

Odbijamy w prawo na czarny szlak i początkowo idziemy asfaltem o niewielkim nachyleniu. Obok nas miło szemrze potok. Po jakimś czasie docieramy do miejsca, gdzie asfalcik zakręca, a my na wprost idziemy po kamieniach. Wzdłuż potoku dalej ciągnie się przyjemnie wyglądająca ścieżka o małym nachyleniu, ale czarny szlak zmusza nas do wybrania bardziej stromego podejścia.

Potok Studziański

Idziemy głównie przez las, częściowo po kamieniach, a częściowo po ubitej ziemi. Dość szybko docieramy do hali z rozejściem szlaków. Skręcamy na prawo do schroniska.

Hala Boracza

Schronisko na Hali Boraczej jest umiejscowione w świetnym miejscu, bo na górce na hali, a co za tym idzie jest piękny widok na wszystkie strony, którego nic nie zasłania. Patrząc w jedną stronę podziwiamy Beskid Śląski i góry na Słowacji, natomiast po drugiej stronie widzimy naszą drogę zejścia do Żabnicy, a także opcję dłuższą zejścia przez Romankę i jeszcze jedno schronisko Słowianka. Wszystko pięknie widać. Warto podejść kawałek na bok schroniska – jest tu wielkie krzesło olbrzyma, na którym można zrobić sobie ciekawe zdjęcie.

Schronisko PTTK na Hali Boraczej
Schronisko PTTK na Hali Boraczej
Schronisko PTTK na Hali Boraczej
Schronisko PTTK na Hali Boraczej

Hala Cukiernicza

Po wypiciu kawy zawracamy na szlak i zaraz kawałek dalej wchodzimy na Halę Cukierniczą, z której odchodzi niebieski szlak do Rajczy. My pniemy się w górę. Z Hali Cukierniczej super widać schronisko na Hali Boraczej.

Hala Cukiernicza
Hala Cukiernicza

Na Halę Lipowską można się dostać szlakiem zielonym wiodącym trochę krótszą drogą przez las. Ale to kombinacja szlaków zielonego czarnego i żółtego da nam możliwość przejścia przez (w sumie dzisiaj) dziewięć hal. Rozejście to znajduje się kawałek za Halą Cukierniczą.

Hala Redykalna

Na Hali Redykalnej kończy się czarny szlak i wchodzimy na szlak żółty wiodący z Rajczy aż do Romanki, więc będzie nam dzisiaj jeszcze długo towarzyszył. Niezaprzeczalnie Hala jest spora i warto zrobić sobie na niej mały postój żeby podziwiać widoki.

Hala Redykalna
Hala Redykalna

Hala Baćmańska

Po przejściu fragmentu zadrzewionego (choć zza drzew wciąż widać sporo) i Redykalnego Wierchu wychodzimy na Halę Baćmańską, oferującą jeszcze lepsze widoki niż poprzednie hale. Skierowana jest na południe, a więc widzimy tu Krawców Wierch, Słowację, a bardziej po prawej Wielką Rycerzową czy Wielką Raczę.

Hala Bacmańska
Hala Bacmańska
Hala Bacmańska
widok z Hali Bacmańskiej

Hala Gawłowska

Znowu wchodzimy w las i na jednym z drzew odnajdujemy tabliczkę informującą, że właśnie mijamy Boraczy Wierch. Po wyjściu z lasu trafiamy na kolejną halę (Halę Gawłowską) z szeroką ścieżką biegnącą wciąż w górę.

Boraczy Wierch
Boraczy Wierch
Hala Gawłowska
Hala Gawłowska

Hala Bieguńska

Ta Hala wygrywa konkurs na największą, najrozleglejszą halę dzisiejszej wycieczki, a co za tym idzie oferującą najszerszy widok na okolicę. Cudownie!

Hala Bieguńska
Hala Bieguńska

Hala Lipowska

Kawałek za Halą Bieguńską szlak żółty łączy się ze szlakiem zielonym, który opuściliśmy kilka kilometrów wcześniej. Już tylko kawałek i trafiamy na Halę Lipowską. Ona nie oferuje specjalnych widoków, ale za to stoi na niej (przy niej) schronisko. Zajadamy więc pyszny placek z borówkami z lodami.

schronisko PTTK Hala Lipowska
schronisko PTTK Hala Lipowska
ciasto jagodowe na Hali Lipowskiej
ciasto jagodowe na Hali Lipowskiej

Hala Rysianka

Około 10 minut od schroniska na Hali Lipowskiej trafiamy do kolejnego schroniska – tym razem na Rysiance. Zbiega się tu kilka szlaków, a co za tym idzie jest tu też sporo ludzi. Ale teren hali Rysianka jest fajnie zagospodarowany i można spokojnie znaleźć spokojne miejsce dla siebie. Pod samym schroniskiem jest dużo stołów z ławami, a na hali porozrzucane są liczne ławki. Można tu długo siedzieć podziwiając widok na Słowację, Palenicę i Pilsko.

schronisko PTTK na Rysiance
schronisko PTTK na Rysiance
Hala Rysianka
Hala Rysianka

Hala Pawlusia

Po dłuższej przerwie spędzonej na kontemplacji widoków z Rysianki, idziemy dalej. Aż do samego końca mamy trzymać się zielonego szlaku. Początkowo zejście jest łagodne, a na samym początku Hali Pawlusiej zielony szlak odbija w lewo w las. Na wprost idą szlaki czerwony i żółty w kierunku Romanki i schroniska Słowianka – opcja dłuższej pętli.

zejście z Rysianki
zejście z Rysianki
Hala Pawlusia
Hala Pawlusia

Zejście zielonym szlakiem jest dość przygodowe – początkowo idziemy przez las wąską ścieżką po korzeniach drzew, po czym pojawiają się kamienie. W końcu wychodzimy na szeroką drogę o łagodnym spadzie. I tutaj uwaga! Idzie się tak przyjemnie, że dopiero po dłuższym czasie orientujemy się, że zgubiliśmy szlak. Gdy zawracamy w poszukiwaniu szlaku, okazuje się, że nie jesteśmy jedynymi, którzy zrobili taki błąd. Opierając się na aplikacji gps i na papierowej mapie skręcamy w kamienistą ścieżkę w dół mimo braku oznaczeń. Po kilkunastu metrach okazuje się, że to też nie jest szlak, ale na szczęście jest to łącznik do szlaku.

Im niżej, tym bardziej gęsty i ciemny robi się las, a w kilku miejscach kwitnie już wierzbówka. W końcu docieramy do mostku i do asfaltowej drogi, którą spokojnie docieramy z powrotem na parking.

zielony szlak do Żabnicy
zielony szlak do Żabnicy
rzeźby w Żabnicy
rzeźby w Żabnicy

Serdecznie polecamy tę trasę, bo widokowo stanowczo wygrywa wiele konkursów! Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku!


nokaut.pl  porównywarka cen

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAGI:

Beskid Mały Beskid Niski Beskid Wyspowy Beskidy Beskid Żywiecki Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Kaszuby Korona Gór Polski Kraków książki Lubelskie Mazury Małopolska miasto miasto powiatowe na południe od Krakowa na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Podlaski Szlak Bociani Pomorskie rower skansen smoki spacer Suwalszczyzna Szlak Wokół Tatr Tatry Velo Baltica Velo Małopolska Warmia Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Łódzkie Śląsk Świętokrzyskie

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Najnowsze posty:

  • Szlak zaczarowanych miejsc w Obornikach
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 1: Jeziorsko – Koło
  • Łódź i szlak Gorące Źródła
  • Bajkowy szlak w Łodzi
  • Rowerem wzdłuż Warty
  • Kotelnica i Studzionki z Dębna

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Współpraca:

Smocze przepisy kulinarne Aspekt ubezpieczenia

Smok poleca:

Velo Małopolska EuroVelo GreenVelo Szlak Wokół Tatr Rowerem przez Pomorze Zachodnie Polskie Parki Narodowe Polskie Parki Krajobrazowe Rowerowa Małopolska

Tagi:

Beskidy Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Małopolska miasto miasto powiatowe na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Pomorskie rower smoki spacer Velo Baltica Velo Małopolska Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

©2025 Smocze wycieczki | Powered by SuperbThemes