Coraz więcej miast wzorem wrocławskich krasnali ma swoje figurki rozstawione w mieście. Ma te też Elbląg, a elbląskie Piekarczyki wiążą się z pewną legendą.
Legenda o Piekarczyku
W 1521 roku Krzyżacy zaatakowali Elbląg, gdy miasto smacznie spało nocą. Jednym z Elblążan, którzy nie spali, był piekarczyk, który wypiekał chleb na rano. Usłyszał, że wróg się zbliża i wspiął się na mury obronne. Łopatą do wypiekania chleba przeciął linę trzymającą kratę w Bramie Targowej. Krata opadła odcinając krzyżakom wstęp do miasta, a piekarczyk został w mieście bohaterem.
Ile w tym prawdy? Okazuje się, że sporo. Chociaż do ataku nie doszło nocą (no bo czemu krata miałaby być podniesiona nocą?), a atak odpierali wszyscy mieszkańcy, to właśnie piekarczyk zachował bystrość umysłu i spuścił w/w kratę zgodnie ze słowami legendy.
Figurki Piekarczyka
Figurek Piekarczyka w Elblągu jest obecnie 6, choć już wiadomo, że na ten rok miasto przewidziało postawienie kolejnych 5. Jak na razie są to:
- Piekarczyk z wagą,
- Piekarczyk z wędką,
- Piekarczyk z piórem,
- Piekarczyk z książką,
- Piekarczyk z kotwicą,
- pomnik Piekarczyka z łopatą.
Największy (pierwszy) pomnik Piekarczyka znajduje się przed Bramą Targową i trudno go pominąć.
Część piekarczyków jest tematycznie związana w jakiś sposób z wodą. Piekarczyk z kotwicą stoi na Bulwarze Zygmunta Augusta (w pobliżu Mostu Niskiego), a Piekarczyk z wędką siedzi na Moście Wysokim. Na Moście tym kawałek dalej (obok Specjal Pubu) znaleźć też można Piekarczyka z wagą szalkową.
Są też piekarczyki związani z nauką. Piekarczyk z książką stoi przed Biblioteką Elbląską, a Piekarczyk z gęsim piórem przy I LO.
Szukając figurki Piekarczyków można zwiedzić całe stare miasto i zobaczyć różne zabytki i piękną architekturę. Są rozmieszczone dość blisko siebie, więc spokojnie można się przejść w ramach spaceru, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dystanse między nimi pokonywać na rowerze.
Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku!
1 komentarz do “Elbląskie Piekarczyki”