Skip to content
Menu
Smocze wycieczki
  • na rowerze
  • na spacerze
    • figurki
  • w książkach
  • w kuchni
  • Kraków i okolice
  • góry
    • Tatry
    • Beskid Niski
    • Beskid Sądecki
    • Pieniny i Spisz
    • Gorce
    • Beskid Wyspowy
    • Beskid Makowski
    • Beskid Mały
    • Beskid Żywiecki
    • Beskid Śląski
    • Góry Świętokrzyskie
  • Smoki
  • Kontakt
Smocze wycieczki
Droga Pienińska

Bajeczna Droga Pienińska

Opublikowano 2025-01-112025-01-17

Droga Pienińska to długi ale prosty spacer niemal po płaskim odpowiedni dla każdego o każdej porze roku. Ale zimą ośnieżona wygląda wręcz bajecznie!

Rodzaj trasy:tam i z powrotem
Szlak:czerwony
Liczba kilometrów:ok 22 km
Trudność:bardzo łatwa
Przewyższenia:850 m ↑ 850 m ↓
Schroniska:brak (mija się zaraz obok schronisko PTTK Orlica)
Atrakcje dodatkowe:Dunajec, skały, widok na Trzy Korony, Czerwony Klasztor
Trasa:Szczawnica – Czerwony Klasztor – Sromowce Niżne – Czerwony Klasztor – Szczawnica
Szczyty:–
Pasmo górskie:Pieniny
GOT:30 punktów


Spacer ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru (lub kawałek dalej do Sromowców Niżnych) to mało wymagająca wycieczka, przeważnie po płaskim, jednak bardzo długa, więc koniecznie trzeba uzbroić się w wygodne buty. W jedną stronę jest to ok 10 km, więc trzeba mieć świadomość, że cała wędrówka w dwie strony potrwa kilka ładnych godzin.

Samochód zostawiamy na parkingu w Szczawnicy zaraz niedaleko od początku Drogi Pienińskiej. Na jej początkowych metrach po polskiej stronie jest zrobiony wybrukowany deptak. Najpierw mijamy przystań flisacką po prawej, a kawałek dalej po lewej jest ostry wjazd do góry do schroniska PTTK Orlica. Następnie mijamy pawilon edukacyjny, a po kolejnych kilkudziesięciu metrach docieramy do granicy.

Szczawnica przystań flisacka
Szczawnica przystań flisacka
schronisko PTTK Orlica
schronisko PTTK Orlica

Większość Drogi Pienińskiej przebiega powiem stroną słowacką. W ostatnich latach zrobiony został tu remont nawierzchni, wstawiono barierki i kamienie z tablicami pamiątkowymi. Co najważniejsze na całej trasie w kilku miejscach są postawione zadaszone ławki, na których można odpocząć. Lub postawić bałwana 🙂

Droga Pienińska - tablice
Droga Pienińska – tablice
bałwan
bałwan

W kilku miejscach na trasie spotykamy też oznaczenia trasy zarówno drogowskazy szlaków pieszych, jak i tabliczki Velo Dunajec z liczbą kilometrów do kolejnych punktów. Do tego ustawionych jest kilka tablic edukacyjnych na temat flory i fauny Pienin.

Droga Pienińska
Droga Pienińska
Droga Pienińska
znaki na Drodze Pienińskiej

Trasa wije się w lewo i w prawo wzdłuż Dunajca. W sezonie letnim można obserwować spływy (a może nawet zdecydować się wziąć udział w takim?). Po obu stronach drogi (zwłaszcza nad rzeką) podziwiać można niesamowite skały. Do tego przyroda tak różna o różnych porach roku. Mniej więcej w połowie trasy mija się większą polanę – co może stanowić punkt orientacyjny na mapie. Innymi punktami orientacyjnymi, ile trasy jeszcze przed nami, mogą być punkty rozejścia szlaku niebieskiego (zaraz za granicą, ok 1/4 trasy, może troszkę mniej) i na polanie Huta rozejścia szlaku żółtego (ok 1/4 trasy do końca).

Droga Pienińska
Droga Pienińska
Droga Pienińska
Droga Pienińska
Droga Pienińska
Droga Pienińska

Droga na całej długości jest szeroka i stanowi niejako deptak. Dopuszczalna jest tędy też jazda rowerem, a w zimie spotkać można skiturowców. Jeżeli chodzi o nachylenie, to przeważnie jest płasko, pokonać trzeba tylko jedną (ale niedużą) górkę.

Droga Pienińska
Droga Pienińska
Droga Pienińska
Droga Pienińska
Droga Pienińska
Droga Pienińska

Po 2-3 godzinach spokojnego marszu docieramy pod Trzy Korony – tzn. na polankę z widokiem na ten charakterystyczny skalisty szczyt wznoszący się na drugim brzegu Dunajca. Konkretniej mówiąc miejsca widokowe są dwa: jedno tak troszkę z boku drogi (ale są tu ławki nad brzegiem rzeki), a drugie miejsce stanowi wielka polana, której na pewno nie sposób pominąć.

widok na Trzy Korony
widok na Trzy Korony
widok na Trzy Korony
widok na Trzy Korony

Przekraczamy mostek i już jesteśmy w Czerwonym Klasztorze. W samym klasztorze znajduje się muzeum i knajpka, a także miejsca noclegowe.

Czerwony Klasztor
Czerwony Klasztor

Po krótkim postoju na kawę i herbatę ruszamy dalej. Dosłownie 500 metrów trzeba przejść chodnikiem wzdłuż ulicy i docieramy na most nad Dunajcem. O ile samo przejście na drugą stronę do Sromowców Niżnych może nie jest szczególną atrakcją jeżeli nie planuje się pobytu w schronisku lub dalszej wędrówki w stronę Trzech Koron i/lub Sokolicy, o tyle na sam most warto podejść. Stojąc na nim można mieć problem z decyzją, w którą stronę się obrócić. Po prawej mamy bowiem piękny widok właśnie na Trzy Korony i okoliczne pasmo Pienin. Po lewej natomiast (przy sprzyjającej pogodzie) podziwiać można Tatry.

most do Sromowców
most do Sromowców Niżnych – widok na Trzy Korony
most do Sromowców
most do Sromowców Niżnych – widok na Tatry

Wycieczka ma być dla każdego, nawet mniej wytrawnego piechura, więc w tym miejscu zawracamy. Chętni mogą kontynuować wycieczkę wspinając się na Trzy Korony i schodząc dalej do Krościenka lub w sezonie do Szczawnicy (uwaga: konieczna przeprawa z flisakami na drugą stronę Dunajca, w zimie nieczynna).

Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku!

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAGI:

Beskid Mały Beskid Niski Beskid Wyspowy Beskidy Beskid Żywiecki Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Kaszuby Korona Gór Polski Kraków książki Lubelskie Mazury Małopolska miasto miasto powiatowe na południe od Krakowa na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Podlaski Szlak Bociani Pomorskie rower skansen smoki spacer Suwalszczyzna Szlak Wokół Tatr Tatry Velo Baltica Velo Małopolska Warmia Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Łódzkie Śląsk Świętokrzyskie

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Najnowsze posty:

  • Szlak zaczarowanych miejsc w Obornikach
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 1: Jeziorsko – Koło
  • Łódź i szlak Gorące Źródła
  • Bajkowy szlak w Łodzi
  • Rowerem wzdłuż Warty
  • Kotelnica i Studzionki z Dębna

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Współpraca:

Smocze przepisy kulinarne Aspekt ubezpieczenia

Smok poleca:

Velo Małopolska EuroVelo GreenVelo Szlak Wokół Tatr Rowerem przez Pomorze Zachodnie Polskie Parki Narodowe Polskie Parki Krajobrazowe Rowerowa Małopolska

Tagi:

Beskidy Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Małopolska miasto miasto powiatowe na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Pomorskie rower smoki spacer Velo Baltica Velo Małopolska Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

©2025 Smocze wycieczki | Powered by SuperbThemes