Skip to content
Menu
Smocze wycieczki
  • na rowerze
  • na spacerze
    • figurki
  • w książkach
  • w kuchni
  • Kraków i okolice
  • góry
    • Tatry
    • Beskid Niski
    • Beskid Sądecki
    • Pieniny i Spisz
    • Gorce
    • Beskid Wyspowy
    • Beskid Makowski
    • Beskid Mały
    • Beskid Żywiecki
    • Beskid Śląski
    • Góry Świętokrzyskie
  • Smoki
  • Kontakt
Smocze wycieczki
Nadwarciański Szlak Rowerowy

Rowerem wzdłuż Warty

Opublikowano 2025-04-262025-05-08

Na tegoroczną majówkę wybraliśmy się rowerem wzdłuż Warty pokonując przede wszystkim dwa piękne przyrodniczo szlaki: Nadwarciański Szlak Rowerowy i Trasę Rowerową Warta-Noteć.

Rodzaj trasy:długodystansowa
Szlak:fragment szlaku Gorące Źródła + Nadwarciański Szlak Rowerowy + Trasa Rowerowa Warta-Noteć
Liczba kilometrów:640 km
Trudność:łatwa (przeważnie płasko, ale sporo piasków)
Przewyższenia:2700 m ↑ 2900 m ↓
Podłoże:każde możliwe
Drogi:przeważnie wały rzek, drogi i ścieżki leśne i polne, drogi o małym i średnim natężeniu ruchu, ścieżki rowerowe, CPRy
Atrakcje dodatkowe:przyroda nadwarciańska, Puszcza Notecki, zamek w Kórniku, pałac w Rogalinie, zamek w Stobnicy, Łódź, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Konin, Oborniki Wielkopolskie, Wielkopolski Park Narodowy, Park Narodowy Ujście Warty
Ślad GPX


Na tegoroczną przedłużoną majówkę wybieramy kierunek centralno-zachodni, a mianowicie wycieczkę wzdłuż Warty. Żeby można było pociągiem dotrzeć z Krakowa, a potem do niego wrócić, startujemy w Łodzi, a kończymy w Kostrzynie.

podróż PKP do Łodzi
podróż PKP do Łodzi

Tym sposobem mamy do pokonania fragment szlaku Gorące Źródła w okolicach Łodzi, następnie Nadwarciański Szlak Rowerowy, przejazd przez Puszczę Notecką żółtym szlakiem i na koniec Trasę Rowerową Warta-Noteć.

Poniżej zamieszczamy ogólny opis wycieczki i tras, natomiast zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami każdego dnia jazdy, w których znajdziecie wiele ciekawostek i wskazówek, co zobaczyć, jak warto jechać, a co można odpuścić lub na co uważać.

Dla kogo?

Na pewno dla osób, które cenią sobie przyrodę i ciszę. To one są największym atutem w tym rejonie, Osobom żądnym atrakcji co chwilę, szlak niekoniecznie się spodoba, choć oczywiście nie można też tu narzekać na ich brak.

Zabytki i ciekawe miejsca

Na trasie nadwarciańskiej z Łodzi do Kostrzyna, poza skrajnymi miastami, miniemy inne mniej lub bardziej piękne miejscowości. Na pewno podkreślić tu trzeba fakt przejazdu przez robiący wrażenie Poznań. Ale warto też wspomnieć o Koninie, Obornikach Wielkopolskich, Śremie czy Wronkach. Warto zobaczyć z oficjalnego szlaku i zaglądnąć do Kórnika z jego niesamowitym zamkiem (i nie tylko!) oraz do pałacu w Rogalinie. Robią wrażenie!

zamek w Kórniku
zamek w Kórniku
pałac w Rogalinie
pałac w Rogalinie

Niesamowita przyroda

Ale nadwarciańskie szlaki to przede wszystkim przyroda! Świetne lasy i pola ciągnące się aż po horyzont. Są tu miejsca tak odległe od cywilizacji, że ciężko stwierdzić, w którą stronę się do niej kierować 😉 Sama Warta z kolei daje co chwilę możliwości na fajne przerwy czy obozy nad jej brzegiem. A do tego zwierzęta! Codziennie widzimy po kilka saren, a nawet spotkaliśmy jelonki, zająca i dzika! No i o tej porze roku wszystko kwitnie i pachnie wiosną! Wprost czarująco!

pierwsza sarenka
pierwsza sarenka
bez na drodze
bez na drodze
pola rzepaku
pola rzepaku
ścieżki nad Wartą
ścieżki nad Wartą
różowa wiosna
różowa wiosna
spacer po polderach
spacer po polderach

Noclegi, jedzenie i zakupy

Oczywiście na trasie są miejsca bardziej pełne cywilizacji a inne mniej. Jednak raczej nigdzie nie ma większego problemu z noclegami, restauracjami czy sklepami. Nie jest tu tak jak na Green Velo na Podlasiu (np. tu) czy Warmii (np. tu), gdzie trzeba było bardzo rozważnie planować trasę pod kątem posiłków, a zakupy wieźliśmy na nocleg po 20 kilometrów. Oczywiście na dzikich terenach nad Wartą czy w Puszczy Noteckiej sklepów nie znajdziecie, ale z łatwością zaopatrzycie się w jedzenie przed takimi fragmentami. A w każdym mieście bez problemów znajdziecie chociaż jedną kawiarnię i/lub restaurację.

lody w Gorzowie
lody w Gorzowie
kawa nad Wartą w Koninie
kawa nad Wartą w Koninie

Łódź i szlak Gorące Źródła

Łódź to przede wszystkim ulica Piotrkowska i Manufaktura, ale też Wytwórnia Filmowa i związany z nią Bajkowy Szlak. Warto odwiedzić to miasto obojętne czy rowerem czy na piechotę. Szlak Gorące Źródła natomiast łączy w sobie sporo cywilizacji z elementami natury – w większości prowadzi przez miasteczka i wsie zwykłymi drogami, ale zdarzają się tu też przejazdy przez lasy.

  • fragment szlaku Gorące Źródła z Łodzi w okolice Jeziorska
Piotrkowska
Piotrkowska
Plastuś
Plastuś
Lutomiersk mural
Lutomiersk mural
las za Lutomierskiem
las za Lutomierskiem

Nadwarciański Szlak Rowerowy

Oryginalnie szlak ten ma 370 km i przebiega wzdłuż Warty od zbiornika Jeziorsko do Międzychodu. Po drodze jest mnóstwo zielonych terenów, ale też sporo miast, miasteczek i wsi. W większości trzymamy się szlaku, jednak trzeba było poczynić pewne modyfikacje w związku z noclegami oraz chęcią zobaczenia zamku w Kórniku, pałacu w Rogalinie i Wielkopolskiego Parku Narodowego. Inne zmiany trasy (i to chyba na lepsze!) wymusiły na nas niekursujące i/lub niepewne promy. Ogólnie szlak jest mało znany, pusty i na pewno godny polecenia!

  • odcinek z okolic Jeziorska w okolice Koła – dużo wałów Warty, zamek w Uniejowie i ruiny zamku w Kole,
  • odcinek z okolic Koła do Nowego Miasta – jeszcze więcej wałów Warty, Nadwarciański Park Krajobrazowy i zaskakujące Pyzdry,
  • odcinek z Nowego Miasta do Śremu + dojazd do Kórnika – wały Warty do Śremu i zjazd ze szlaku do zamku w Kórniku,
  • przejazd z Kórnika przez Rogalin i Wielkopolski Park Narodowy + odcinek z Puszczykowa do Murowanej Gośliny – pałac w Rogalinie, Wielkopolski Park Narodowy i powrót na szlak: dużo wałów Warty i lasów, niesamowity Poznań, zamek w Biedrusku,
  • odcinek z Murowanej Gośliny w okolice Międzychodu – zaskakujące Oborniki Wielkopolskie ze Szlakiem Zaczarowanych Miejsc, kontrowersyjny zamek w Stobnicy, pałac w Obrzycku i wjazd na skraj Puszczy Noteckiej z licznymi jeziorami.
zamek w Uniejowie
zamek w Uniejowie
wiatrak holenderski
wiatrak holenderski
nad Wartą
nad Wartą
las w Orkowie
las w Orkowie
Wielkopolski Park Narodowy - logo
Wielkopolski Park Narodowy – logo
rynek w Poznaniu
rynek w Poznaniu
Jezioro Góreckie
Jezioro Góreckie
zamek w Stobnicy
zamek w Stobnicy

Puszcza Notecka – żółty szlak rowerowy

W Puszczyn Noteckiej byliśmy już kilka lat temu i to na dłużej, więc wiedząc, że zdarzają się tu mocno piaszczyste drogi, grzecznie trzymamy się szlaku rowerowego. Czy słusznie? Odpowiedź znajdziecie w relacji z tego dnia. Niezależnie od warunków jazdy po lesie, Puszcza Notecka ma niesamowity klimat!

  • przejazd z Mierzyna przez Wiejsce do Starego Polichna
Obszar Natura 2000 Puszcza Notecka
Obszar Natura 2000 Puszcza Notecka
Puszcza Notecka
Puszcza Notecka

Trasa Rowerowa Warta-Noteć i Park Narodowy Ujście Warty

Od Santoku przez Gorzów Wielkopolski i dalej przez Park Narodowy Ujście Warty do Kostrzyna wiedzie 60-kilometrowy szlak Trasa Rowerowa Warta-Noteć. Cały czas prowadzi zaraz nad Wartą: w początkowym fragmencie drogą z samochodami, ale już od Gorzowa wałem rzeki. Mimo odcinków lekko piaszczystych i wielu odcinków z wybojami, szlak ten można polecić każdemu i w każdym wieku. Jeżeli tylko lubicie ciszę i przyrodę, śmiało możecie wybrać się tu całą rodziną.

  • odcinek Santok – Gorzów Wielkopolski – Witnica – miejsce, w którym Noteć wpada do Warty, zaskakujący Gorzów Wielkopolski i cisza na wałach Warty,
  • odcinek Witnica – Kostrzyn nad Odrą – jeszcze bardziej zaskakująca Witnica obfitująca w atrakcje, przepiękny Park Narodowy Ujście Warty i pozostałości po twierdzy Kostrzyn.
wał pomorski
wał pomorski
rynek w Gorzowie
rynek w Gorzowie
Park Narodowy Ujście Warty
Park Narodowy Ujście Warty
kładka spacerowa
kładka spacerowa

Czy warto?

Oczywiście! Niezależnie czy w całości czy we fragmentach, szlaki te są warte przejechania. Na pewno każdy znajdzie tu odcinki dla siebie: z dziką przyrodą, zamkami i pałacami czy z ciekawymi miastami. Polecamy!

Do zobaczenia na kolejnym smoczym szlaku!

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAGI:

Beskid Mały Beskid Niski Beskid Wyspowy Beskidy Beskid Żywiecki Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Kaszuby Korona Gór Polski Kraków książki Lubelskie Mazury Małopolska miasto miasto powiatowe na południe od Krakowa na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Podlaski Szlak Bociani Pomorskie rower skansen smoki spacer Suwalszczyzna Szlak Wokół Tatr Tatry Velo Baltica Velo Małopolska Warmia Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Łódzkie Śląsk Świętokrzyskie

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Najnowsze posty:

  • Szlak zaczarowanych miejsc w Obornikach
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 1: Jeziorsko – Koło
  • Łódź i szlak Gorące Źródła
  • Bajkowy szlak w Łodzi
  • Rowerem wzdłuż Warty
  • Kotelnica i Studzionki z Dębna

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Współpraca:

Smocze przepisy kulinarne Aspekt ubezpieczenia

Smok poleca:

Velo Małopolska EuroVelo GreenVelo Szlak Wokół Tatr Rowerem przez Pomorze Zachodnie Polskie Parki Narodowe Polskie Parki Krajobrazowe Rowerowa Małopolska

Tagi:

Beskidy Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Małopolska miasto miasto powiatowe na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Podlasie Pomorskie rower smoki spacer Velo Baltica Velo Małopolska Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

©2025 Smocze wycieczki | Powered by SuperbThemes