Skip to content
Menu
Smocze wycieczki
  • na rowerze
  • na spacerze
    • figurki
  • w książkach
  • w kuchni
  • Kraków i okolice
  • góry
    • Tatry
    • Beskid Niski
    • Beskid Sądecki
    • Pieniny i Spisz
    • Gorce
    • Beskid Wyspowy
    • Beskid Makowski
    • Beskid Mały
    • Beskid Żywiecki
    • Beskid Śląski
    • Góry Świętokrzyskie
  • Smoki
  • Kontakt
Smocze wycieczki
W zmowie z mordercą

Książki z górami w tle – Tatry: kryminały i thrillery

Opublikowano 2025-05-162025-05-15

Znamy już historie prawdziwe związane z Tatrami. Tym razem przechodzimy do zmyślonych opowiadań, w których te góry odgrywają ważną rolę.

Kryminały, sensacje i thrillery

Wiatr  – Igor Brejdygant (2021) – Wawrzyniec przechodząc nad Morskim Okiem zauważa schodzącą ze Szpiglasowej lawinę, w której ginie dwoje młodych ludzi. Jest przekonany, że chwilę wcześniej usłyszał dźwięk eksplozji, w co nikt nie chce mu wierzyć. Sam próbuje rozwiązać zagadkę i zanurza się w mroczny świat, którego nie zna.

Wiatr – Marcin Ciszewski (2014) – Jakub Tyszkiewicz z żoną i przyjacielem góralem spędzają sylwestra w górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu w czasie wielkiego wiatru z nieznajomymi im wcześniej ludźmi z tzw. elity warszawskiej. Jedna z uczestniczek imprezy ulega wypadkowi. Czy na pewno to był wypadek? Tyszkiewicz, Krzeptowski i dr Rudnicki muszą jakoś przetransportować poszkodowaną do Zakopanego. W tym czasie oficerowie z rządowych służb specjalnych szukają zdrajcy i w tym celu mimo huraganu jadą kolejką do góry, co powyżej Myślenickich Turni jest szalenie niebezpieczne.

Gniew halnego – Maria Gąsienica-Zawadzka (2024) – Grażyna i Janusz z dziećmi Adamem i Ewą jadą na przedłużony weekend do Zakopanego. Przyjeżdża tu też policjant Jurek, a także biznesman Kordian. Wszyscy nocują w pensjonacie Pod Smrekami, w którym pracują m.in. recepcjonista Arek i Władek mający problemy z alkoholem. Lucjan stoi na mostku na Krupówkach. Zaczyna wiać halny i miesza w głowach, a z ludzi (zarówno turystów, jak i mieszkańców) wychodzi to, co normalnie jest skryte… Policja i ratownicy medyczni mają pełne ręce roboty.

Wiatr
Wiatr
Wiatr
Wiatr
Gniew Halnego
Gniew Halnego

Śleboda – Małgorzata Figiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński (2015) – tom 1 cyklu o Annie Serafin i Sebastianie Strzygoniu – młoda antropolożka z Krakowa jedzie odpocząć do Murzasichla. W trakcie wędrówki w Tatry w Dolinie Suchej Wody znajduje zmasakrowane przez niedźwiedzia zwłoki starego górala Jana Ślebody. Wraz z dziennikarzem tabloidu próbuje rozwiązać zagadkę morderstwa. Czy mroczna przeszłość Górali jest motywem zbrodni?

Śleboda
Śleboda

Ekspozycja – Remigiusz Mróz (2015) – tom 1 serii o komisarzu Forście – na Giewońcie na krzyżu wiszą zwłoki. Zakopiańska policja zaczyna dochodzenie, media relacjonują sprawę. Komisarz Wiktor Forst zostaje odwołany, namawia więc dziennikarkę Olgę Szczerbską na wspólne prywatne dochodzenie. Co prawda wyjeżdżają z Zakopanego i ich drogi tu już nie wracają, ale przez cały czas są odwołania właśnie do Giewontu.

Przewieszenie – Remigiusz Mróz (2016) – tom 2 serii o komisarzu Forście – w Tatrach turyści zaczynają ginąć na szlakach dzień po dniu. Zaczyna się od dziewczyny i chłopaka na Orlej Perci. Forst wybiera się więc w góry na polowanie na Bestię z Giewontu. Co się stanie, jak dotrze do schroniska w Murowańcu? A czego w tym czasie dowiaduje się prokuratura z Krakowa? Wraz z bohaterami wędrujemy po Zakopanem, Kościelisku i oczywiście po Tatrach: nocujemy w Dolinie Pięciu Stawów, w Morskim Oku, wspinamy się na Szpiglasową, Rysy, idziemy przez Świstówkę. Trafiamy też na Słowację w okolice Szczyrbskiego Jeziora.

Trawers – Remigiusz Mróz (2016) – tom 3 serii o komisarzu Forście – czy Bestia z Giewontu wróciła? Na polanie Upłaz znajdują zwłoki turysty schodzącego z Czerwonych Wierchów. W ustach ma syryjską monetę, nie ma zębów i opuszków palców. Kraków pojawia się w książce epizodycznie, jednak kilkakrotnie. Czytamy o więzieniu na Podgórzu (i na Montelupich), mieszkaniu na Wielickiej, a następnie udajemy się na osiedla Prądnika Czerwonego i Huty w poszukiwaniach ich stereotypowego oblicza i możliwości. Trafiamy nawet do szpitala Jana Pawła. Tylko czemu policjanci sprawdzają kamery na bramkach autostrady, żeby znaleźć gościa jeżdżącego z Krakowa do Zakopanego?

Deniwelacja – Remigiusz Mróz (2017) – tom 4 serii o komisarzu Forście – gdzie podział się Forst? Czemu jego mieszkanie w Zakopanem jest obklejone samoprzylepnymi karteczkami? Trzeba to koniecznie wyjaśnić, bo pod Giewontem znaleziono zwłoki kilku kobiet, a jedna z nich ubrana jest w koszulę i czapkę z daszkiem byłego komisarza. Szukając Forsta i zabójcy, trafiamy do Słupska, do Hiszpanii, ale przede wszystkim do Doliny Kościeliskiej, na Krupówki, na Pardałówkę i do Małego Cichego.

Zerwa – Remigiusz Mróz (2018) – tom 5 serii o komisarzu Forście – tym razem pierwszy trup pojawia się na Rysach i to, żeby było ciekawiej, na słupku granicznym, przez co w śledztwo chcą zaangażować się zarówno Polacy, jak i Słowacy. Kilka godzin wcześniej odnajduje się Forst – pod Wielką Krokwią z zaburzeniami pamięci. W trakcie śledztwa trafiamy też na Giewont i na szlak prowadzący do Wrót Chałubińskiego, jak również na Gerlach.

Halny – Remigiusz Mróz (2020) – tom 6 serii o komisarzu Forście – wieje halny, przy sanktuarium na Wiktorówkach znajdują zwłoki zakonnicy. Prokurator Dominika Wardyś-Hansen zostaje ściągnięta do Zakopanego do poprowadzenia tej sprawy. A Forst chowa się w swoim domu pod Reglami i nie jest zachwycony koniecznością włączenia się w śledztwo. TPN zamyka szlaki. Co Forst zastanie w Jaskini Mroźnej? Czy Giewont to dobry trop? I wreszcie: i Zakopane rzeczywiście jest zagrożone?

Przepaść – Remigiusz Mróz (2021) – tom 7 serii o komisarzu Forście – tym razem Forst szuka powiązań między zabójstwami sprzed lat a zaginięciem dziewczyny w okolicy Starorobociańskiego Wierchu w Dolinie Jarząbczej. Wraz z nim wędrujemy po Tatrach Zachodnich, zaglądamy do Doliny Kościeliskiej i stamtąd na Siwy Zwornik, Pysznianską Przełęcz, Wołowiec i leżącą poza szlakami Kamienistą. Trafiamy też na do Doliny Gąsienicowej i na Zawrat.

Widmo Brockenu – Remigiusz Mróz (2023) – tom 8 serii o komisarzu Forście – Forst miał już nigdy nie wracać w Tatry tylko osiąść w Krakowie z Dominiką. Ktoś jednak zadecydował inaczej. Forst z Chyłką i Zordonem trafiają do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów.

Kasprowy – Remigiusz Mróz (2025) – tom 10 serii o komisarzu Forście – Nad Doliną Suchą Kasprową rozgrywa się dramat. Wagonik kolejki, którym jadą Osica z dziećmi Dominiki, zostaje zastopowany przez terrorytów. W jaki sposób łączy się to z Forstem? Czy mają z tym związek wydarzenia z Krakowa sprzed 3 lat, kiedy to w Pleszewie przy Igołomskiej znaleziono ciała młodych dziewcząt z charakterystycznymi tatuażami?

Deniwelacja
Deniwelacja
Zerwa
Zerwa
Przepaść
Przepaść
Widmo Brockenu
Widmo Brockenu

Wschód księżyca – Magdalena Zimniak (2025) – Monika po ciężkich przeżyciach z dzieciństwa rzuca się w przepaść w drodze na Zawrat. Jej kochanek ucieka i żeni się z Basią. Od tego czasu unika Zakopanego. Gdy pewnego dnia widzi w sklepie dziewczynę wyglądającą jak Monika, decyduje się na powrót w Tatry.

ON człowiek, który przybył w góry – Łukasz Razowski (2024) – Do Zakopanego przyjeżdża dziennikarz z Wielkiej Brytani, gdy w górach (w okolicach Morskiego Oka, Włosienicy i w Dolinie Chochołowskiej) dochodzi do serii ataków na turystów. Policja obwinia o to niedźwiedzie, TPN je broni. Jeremiasz jednak widzi, że wszystkie 3 ofiary coś łączyło i to nie może być przypadek. Czy ma rację? Do swojego śledztwa i pijackich rozważań życiu upodobał sobie szczególnie Rówień Krupową.

ON człowiek który przyszedł z gór
ON człowiek który przyszedł z gór

Zgorzelisko – Maria Gąsienica-Zawadzka (2024) – Na polanie Zgorzelisko położonej ok 1000 m n.p.m. i oddalonej o ok 15 km od Zakopanego za czasów komuny funkcjonował hotelu Rysy – ośrodek dla dygnitarzy z widokiem na Tatry. Teraz hotel ma być zamknięty i wyburzony. Na ostatnie dni jego działalności niezależnie od siebie z różnych powodów osobistych, rodzinnych i zawodowych przyjeżdżają w to miejsce Radek, Monika, Karolina i Gerard. Jakie tajemnice skrywa to miejsce i jaki wpływ wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat mają na teraźniejszość?

Zgorzelisko
Zgorzelisko

Odpłata – Agnieszka Jeż (2021) – 2 tom serii o Wierze Jezierskiej – góralska chata z Dunajca na Mazurach skrywa mroczną tajemnicę. Dzięki włamaniu do domu, tajemnica wychodzi na wierzch i wymaga ścisłej współpracy sierżant Wiery Jezierskiej z nizin z komisarzem Antonim Gazdą z Podhala. Wiera jedzie więc do Nowego Targu, skąd urządza sobie spacer na Turbacz. Przy okazji pobytu Wiery w Nowym Targu, autorka mocno krytykuje billboardy wzdłuż zakopianki. Jakie jest rozwiązanie zagadki mazursko-podhalańskiej? Czy Tadek Chyc z Obidowej coś wie więcej? I czym zaowocuje wycieczka Wiery do Zakopanego? 

Odpłata
Odpłata

Hotel w Zakopanem – Maria Ulatowska, Jacek Skowroński (2024) – W Zakopanem u wylotu Doliny Białego ma zostać otwarty supernowoczesny hotel dla bogaczy. Na otwarcie, któremu towarzyszyć ma pokaz drogocennych klejnotów, zaproszone są same szychy, ale wśród gości pojawia się też wielu ochroniarzy i agentów służb specjalnych i Interpolu. Czy Sebastian poradzi sobie z zadaniem? Komu może ufać?

Bezcenny – Zygmunt Miłoszewski (2021) – tom 1 serii o Zofii Lorentz – W Tatrach pod koniec wojny Hans Frank stacjonuje na Kalatówkach. Tu też po wojnie spotykają się siły polskie i amerykańskie, gdy do Polski wracają zrabowane Dama z gronostajem i Miłosierny Samarytanin. Po latach historyczka sztuki Zofia Lorentz ma za zadanie sprowadzić do Polski jeszcze Portret Młodzieńca Rafaella Santi. Do jej zespołu dołączają marszand sztuki, emerytowany oficer służb specjalnych i szwedzka złodziejka. A w Tatrach przy kolejce na Kasprowy zostaje dokonany pierwszy w Polsce atak terrorystyczny.

Bezcenny
Bezcenny

Zakopane: sezon na samobójców – Jacek Rębacz (2006) – cykl Detektyw Piotr Klucha tom 1 – Do detektywa Piotra Kluchy przychodzi małżeństwo, których syn rzucił się ze Świnicy. Nie wierzą jednak, że to było samobójstwo. Na ich zlecenie Klucha tropi ostatnie dni i kroki chłopaka. Znajduje ślady podejrzanej działalności na terenie Zakopanego i powiązania z ministrem. Co wie dziewczyna z Morskiego Oka i z kim jest związana? O co tu chodzi?

Pokój z widokiem na cmentarz – Jacek Rębacz (2007) – cykl Detektyw Piotr Klucha tom 2 – W Zakopanem trwa Puchar Świata. Warszawskie służby wraz ze wsparciem z CIA polują na terrorytów. Piotr Klucha jak zwykle wspiera lokalną policję, a w międzyczasie dostarcza swoim klientom dowodów na niewierność małżonków albo szuka zaginionego psa na Antałówce czy Krzeptówkach. Czy spotkania z dawno niewidzianymi znajomymi z wojska to przypadek?

Zakopane: osiem deszczowych dni – Jacek Rębacz (2010) – cykl Detektyw Piotr Klucha tom 3 – Piotr Klucha nie ma już licencji detektywa. Mimo to zostaje najęty przez okradzionego lekarza, który jest podejrzewany o łapówkarstwo. Równocześnie zostaje też najęty do pilnowania ośrodka Sikorka. W Zakopanem pada deszcz i pojawia się coraz więcej trupów. Co jeszcze skrywa „stolica Tatr”?

Zakopane: Luftort 1940 – Jacek Rębacz (2009) – Na początku 1940 roku Kruk musi uciekać z Lublina do przyszywanej ciotki w Zakopanem. Komu może ufać? Czy jego działalność w podziemiu pozostanie tajemnicą? Jak żyć wśród Niemców i Goralenvolk? I wreszcie, co się skrywa w schronisku na Hali Gąsienicowej i na Zawracie?

Zakopane Luftort 1940
Zakopane Luftort 1940
Zakopane sezon na samobójców
Zakopane sezon na samobójców
Osiem deszczowych dni
Osiem deszczowych dni
Pokój z widokiem na cmentarz
Pokój z widokiem na cmentarz
Zakopane_Jacek Rębacz
Zakopane – seria Jacka Rębacza

W zmowie z mordercą – Bartłomiej Kowaliński (2020) – tom 1 cyklu o Pawle Wolskim – Paweł Wolski, dziennikarz z Warszawy, jedzie do Zakopanego, żeby poznać szczegóły śledztwa sprzed 15 lat. Mała dziewczynka zginęła we mgle schodząc z ojcem z Sarniej Skały Doliną Strążyską, a podejrzany o to popełnił samobójstwo na Giewoncie przed postawieniem mu zarzutów. Co jest w Małem Cichem? Poza Zakopanem Wolski spędza też sporo czasu Krakowie u dziadków w kamienicy na Dębnikach, na cmentarzu Rakowickim, ale też na AWFie czy w szpitalu Narutowicza.

W zmowie z mordercą
W zmowie z mordercą

Tajemnica Jaskini Mylnej – Krzysztof Bochus (2025) – Tajemnice Trzech Szczytów tom 3 – W Jaskini Mylnej podczas wycieczki znika przewodniczka. Czy to ona sama dobrowolnie zostawiła grupę czy ktoś jej pomógł? A może to działanie sił ukrytych w tej legendarnej jaskini?

Turnia – Anna Klejzerowicz (2024) – W 1994 roku gdzieś w rejonie Czerwonych Wierchów znika Karolina. Ostatni raz widziana jest, gdy idzie na Przełęcz Kondracką. Trzydzieści lat później do Zakopanego przyjeżdża jej siostrzenica Helena, żeby rozwiązać tajemnicę tego zaginięcia. Wynajmuje pokój na Krupówkach u zaprzyjaźnionej gaździny i szuka ludzi znających dawniej jej ciotkę, wędruje przez Kalatówki i Kondratową jej śladem. Czy zniknięcie Karoliny ma związek z wcześniejszymi wydarzeniami na Małołączniaku i Wielkiej Turni?

Turnia
Turnia

Przełęcz snów – Anna Olszewska (2022) – Przełęcz snów tom 1 – W młodości Jagnę i dwóch braci Staszka i Jędrka łączyły bliskie i mocno skomplikowane relacje. Teraz Jędrek pracuje w TOPRze, a Jagna wyjechała do Amsterdamu. Znajdują każde u siebie pewne znaczące zdjęcie z informacją, że mają się stawić na Rysach w konkretnym momencie, żeby dowiedzieć się, o co chodzi ze zdjęciem. To tam kiedyś zginął Staszek… Co skrywają Rysy i podhalańskie miejscowości?

Dolina przebudzenia – Anna Olszewska (2022) – Przełęcz snów tom 2 – Jagna przygotowuje pensjonat, aby ściągnąć do Brzegów Adama. Czy chłopcu spodobają się Tatry? W tym czasie Jędrek wraca do zdrowia i w wyobraźni wędruje po tatrzańskich szlakach, nad Morskie Oko czy na Krzyżne.

Lato utraconych – Anna Kańtoch (2021) – tom 2 cyklu o Krystynie Lesińskiej – W 1999 roku w okolicach Rybarzowic i Godziszek zostaje znaleziony chłopak, który nie zna swojego imienia. Jakiś czas później w leśniczówce Pogański Młyn koło Rudnika zostaje znaleziona martwa pięcioosobowa rodzina. Szybko okazuje się jednak, że nastoletni chłopak jednak przeżył i jest to chłopiec, który dwanaście lat temu zniknął w Tatrach nad Stawem Gąsienicowym po wyruszeniu z Murowańca. Śledztwo prowadzi Krystyna, której brat też zginął w Tatrach w niewyjaśnionych okolicznościach.

Lato utraconych
Lato utraconych

Śmierć samobójcy: zakopiańska powieść kryminalna – Mariusz Koperski (2015) – Naczelny „Przeglądu Tatrzańskiego”Jan Rylski zostaje znaleziony powieszany na belce w swoim domu pod Nosalem. Czy popełnił samobóstwo podczas halnego przytłoczony problemami rodzinnami? Tak sądzi komisarz Tomasz Karpiel, jednak nagle pojawia się oddelegowany do tej sprawy policjant z Komendy Stołecznej. Więc może o Rylskiego upomniała się jego polityczna przeszłość? Śledztwo zaczyna się kompikować. Czy komendant Derebas wie coś więcej o sprawie niż przyznaje?

Po własnych śladach: zakopiańska powieść kryminalna – Mariusz Koperski (2017) – W wigilię dochodzi do dziwnego wypadku w Zakopanem. Samochód wjeżdża w drewniany dom na Cyhrli, a kierowca nie ma połowy twarzy. Na dodatek z miejsca zdarzenia znika policjant. Te Święta nie dla każdego będą spokojne. Czy na pewno komisarz Karpiel powinien się angażować w tę sprawę? A jak wyglądają Krupówki o 8 rano?

Giełda milionerów: zakopiańska powieść kryminalna – Mariusz Koperski (2019) – W siedzibie fundacji PioMar przy Krupówkach znalezione zostają zwłoki mężczyzny. Komendand Derebas odchodzi na emeryturę, więc chce rozwiązać sprawę jak najszybciej i angażuje w nią Karpiela i Pułkownika. Właściciele fundacji zaszli za skórę wielu wysoko postawionym osobom w Zakopanem, natomiast zamordowany skrywał brzydką przeszłość. O co w tym chodzi? I czemu Sprzątacz pomaga policji? A może jest wprost przeciwnie?

Amator zbrodni: zakopiańska powieść kryminalna – Mariusz Koperski (2021) – Ewa Konarska z powodu braków kadrowych zostaje mianowana komisarzem. Czy poradzi sobie w nowej roli? Kto podpalił stary drewniany hotel w Zakopanem? Czy ta sprawa ma podłoże polityczne? I co się stało w Kościelisku? W tym czasie do miasta przyjeżdża Barbara. Czemu dziewczyna zaginęła i co wydarzyło się na Kasprowym? Coraz więcej problemów i pytań staje przed Ewą.

Po własnych śladach
Po własnych śladach
Śmierć samobójcy
Śmierć samobójcy
Zakopiańska powieść kryminalna - 2 części
Zakopiańska powieść kryminalna – 2 części
Po własnych śladach
Po własnych śladach

Strzały w schronisku – Maciej Patkowski (1969) – Góralczyk jest milicjantem w komendzie wojewódzkiej w Krakowie. Zostaje wysłany aby znaleźć złodziei pomidorów z pociągów w Muszynie, a następnie żeby zbadać wypadek sprzed roku, kiedy to Austriacy rozbili się na drodze do Morskiego Oka. Ściąga posiłki na Antałówkę i szuka rozwiązania zagadki.

Obława – Sara Antczak (2024) – Laura Strzałkowska kilka lat temu w czasie triatlionu w Bieszczadach zostaje oskarżona o napaść na swoją koleżankę. Cała grupa przyjaciół „wahata” się od niego odwaraca, a dziewczyna wyjeżdża do Austrii. Teraz wraca do kraju i startuje w triatlionie Tatrzański Kat. Tym razem ofiar jest więcej… Co stało się na słowackiej szosie czy na Krzyżnem lub Czerwonych Wierchach?

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAGI:

Beskid Mały Beskid Niski Beskid Wyspowy Beskidy Beskid Żywiecki Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Kaszuby Korona Gór Polski Kraków książki Lubelskie Mazury Małopolska miasto miasto powiatowe Nadwarciański Szlak Rowerowy na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Pieniński Park Narodowy Podkarpacie Podlasie Podlaski Szlak Bociani Pomorskie rower skansen smoki spacer Suwalszczyzna Szlak Wokół Tatr Tatry Velo Baltica Velo Małopolska Warmia Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Najnowsze posty:

  • Książki z górami w tle – Tatry: kryminały i thrillery
  • Trasa Rowerowa Warta-Noteć 2
  • Puszcza Notecka i Trasa Rowerowa Warta-Noteć 1
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 5: Murowana Goślina – Międzychód
  • Szlak zaczarowanych miejsc w Obornikach
  • Nadwarciański Szlak Rowerowy 4: Kórnik – Murowana Goślina

Wesprzyj Smoka na Suppi lub postaw kawę!

Buy Coffee

Współpraca:

Smocze przepisy kulinarne Aspekt ubezpieczenia

Smok poleca:

Velo Małopolska EuroVelo GreenVelo Szlak Wokół Tatr Rowerem przez Pomorze Zachodnie Polskie Parki Narodowe Polskie Parki Krajobrazowe Rowerowa Małopolska

Tagi:

Beskid Wyspowy Beskidy Dolinki Krakowskie EuroVelo Eurovelo 10 Eurovelo 13 figurki Gorce Green Velo góry Korona Gór Polski Kraków książki Małopolska miasto miasto powiatowe na północ od Krakowa na zachód od Krakowa okolice Krakowa park narodowy Pieniny Podkarpacie Pomorskie rower smoki spacer Velo Baltica Velo Małopolska Warmińsko-mazurskie Wielkopolska wędrówka Zachodniopomorskie zamek Śląsk Świętokrzyskie

©2025 Smocze wycieczki | Powered by SuperbThemes