Tego smoka raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest najsłynniejszym mieszkańcem Krakowa zaraz obok króla Kraka, Wandy (co nie chciała Niemca), Papieża, Wisławy Szymborskiej czy Agnieszki Radwańskiej. A przy tym z pewnością jest najstarszym krakowianinem. Bo historia z owcą to tylko bajeczka, Smok Wawelski wciąż przecież mieszka w Smoczej Jamie pod Wawelem 🙂
Jednak dla porządku i dla przypomnienia trzeba opowiedzieć tę historię pokazującą, że przecież wszystkie smoki to żarłoki.
Legenda o Smoku Wawelskim:
Dawno, dawno temu w grodzie Kraka zamieszkał smok. Jak każdy szanujący się smok, Smok Wawelski zjadał niesamowite ilości jedzenia – w jego przypadku: krów. Zażądał, żeby mieszkańcy co tydzień przynosili mu jedną krowę. A jeżeli tego nie zrobią, to będzie porywał ludzi.
Mieszkańcy grodu Kraka oczywiście bardzo się smoka bali. Nie wiedzieli, jak sobie z nim poradzić, śmiałkowie oferujący zabicie (skandal!) smoka nigdy nie wracali z jego jamy. Aż w końcu pewnego dnia do króla zgłosił się jeden zupełnie niepozorny śmiałek. Wszyscy rycerze śmiali się z niego, bo śmiałkiem był ubogi szewczyk.
Dratewka, bo tak miał na imię, je zraził się jednak i postanowił wcielić swój plan walki ze smokiem w życie. Zabił piękną owcę i wypchał ją siarką. Takie „danie” zaniósł i zostawił przed smoczą jamą. Smok Wawelski, jak to smok, oczywiście owcę pożarł. Siarka jest ciężkostrawna, więc smoka rozbolał brzuch, zaczął ziać ogniem i rzucił się w stronę Wisły i pił, i pił, i pił… i pękł.
Taka przynajmniej jest oficjalna wersja zdarzeń.
I jak to dobrze, że Bardzo Gruby Smok i Różowa Smoczyca nie poszli w ślady wawelskiego kuzyna tylko są na diecie ciasteczkowej 🙂
Smok Wawelski w Krakowie dzisiaj:
Na pamiątkę wydarzenia z legendy otwarto w Krakowie przy dworcu Bar Smok (teraz nowoczesny, dawniej był w ciut innym miejscu). Ciekawe, czy serwują tam owce? Jest też Smocza Jama, którą można zwiedzać. I oczywiście zaraz przy niej stoi ziejący ogniem pomnik Smoka Wawelskiego – jest na nim bardzo wychudzony, więc wnioskuję, że po incydencie z owcą musiał przejść na dietę. Zastanawia mnie jednak fakt, że ma 6 łap…
Smok Wawelski w kulturze i sztuce:
- wspomniana wcześniej rzeźba smoka wawelskiego pod Wawelem,
- „O wawelskim smoku” Kornela Makuszyńskiego,
- książka i serial animowany „Porwanie Baltazara Gąbki” – Smok Wawelski wraz z Bartłomiejem Bartolini herbu Zielona Pietruszka wyruszają na wyprawę ratunkową do Krainy Deszczowców.
This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
I have joihed yopur rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
Also, I’ve shared your site in my social networks! https://www.Waste-ndc.pro/community/profile/tressa79906983/