W długie zimowe wieczory, siedząc z herbatą pod kocykiem, warto sięgnąć książki i sagi obyczajowe retro z Krakowem w tle. Jest to wciągająca lektura pokazująca problemy i życie codzienne naszych przodków.
XIX i XX wiek były bardzo ciekawe dla Krakowa, więc nic dziwnego, że szereg autorów umieszcza akcję swoich powieści właśnie w tamtych czasach. Już znamy sporo retro kryminałów, tym razem czas na retro sagi i książki obyczajowe. Zapraszamy do lektury!
Trzy kobiety – Joanna Jax (2023) – Trzy kobiety na początku XX wieku: służąca z Henrykowa, córka mecenasa ze Skawiny, arystokratka z Krakowa. Dzieli je pozornie wszystko, a jednak łączy ich sporo (nie tylko Kraków). Wszystkie chcą praw dla kobiet, wiedzy o seksualności, bycia niezależnymi od mężczyzn. Czy Galicja i Kraków są na to gotowe? Ba, czy ich rodziny są na to gotowe?
Gra pozorów – Katarzyna Majgier (2022) – Kuchennymi drzwiami tom 1 – Zosia zostaje zwolniona z pracy w podkrakowskim dworku w Zbuczynie po tym, jak okazuje się, że jest w ciąży z panem domu. Trafia do swojej dalekiej ciotki w Krakowie na ul. Długiej. W tym czasie Florian dziedziczy piękną kamienicę przy ul. Grodzkiej i staje się bardzo majętnym człowiekiem. Poznajemy losy tych dwojga i ich bliskich w Krakowie i Korczycach na przełomie XIX i XX wieku.
Światło i cień – Katarzyna Majgier (2022) – Kuchennymi drzwiami tom 2 – Franciszka przeprowadza się ze Starowiślnej do mieszkania nowopoślubionego męża. Klima uczy się fotografii w atelier, Bronek pobiera nauki w szkole, Staszek jeździ do Bronowic, a Janka w dalszym ciągu sprawia problemy wychowawcze. W tym czasie Kazik Rozchodowski bada sprawę śmierci swojego ojca. Prozę codziennego życia zaburza wybuch wielkiej wojny. Jak mieszkańcy Krakowa i Korczyc ją przeżyją?
Innym razem – Katarzyna Majgier (2022) – Kuchennymi drzwiami tom 3 – W Korczycach i w Krakowie dojrzewa kolejne pokolenie. Wandzia chodzi po kawiarniach krakowskich (np. Bagatela i Noworolski) słuchając muzyki. Olek chce zostać pilotem. Plany i marzenia spokojnej przyszłości burzy im wybuch wojny. Już pierwszego dnia bomba spada na dworzec główny, a mężczyźni udają się na front. Wkrótce Dąbrowscy zostają pozbawieni mieszkania na Lubicz. W Korczycach też nie dzieje się dobrze. Jak potoczą się ich losy w obliczu najazdu wroga? Czy odnajdą się po wojnie?
Obca – Lucyna Olejniczak (2020) – Apteka pod Złotym Moździerzem tom 1 – We wsi pod Krakowem w 1831 r wybucha epidemia cholery. Agnieszka ucieka do klasztoru benedyktynek (w Staniątkach?), gdzie rodzi córeczkę. Magda dorasta w klasztorze, a gdy nadchodzi jej czas, przenosi się do Krakowa na Grodzką. Pomaga w sklepie bławatnym, asystuje lekarzowi, walczy w powstaniu krakowskim i marzy o prowadzeniu własnej apteki. Oprócz samego Krakowa (Grodzka, Sławkowska, Jana, Szpitalna, Wesoła itd) pojawia się na Kazimierzu i na Kleparzu.
Dziedzictwo – Lucyna Olejniczak (2021) – Apteka pod Złotym Moździerzem tom 2 – Magda z Teodorem otwierają aptekę na Grodzkiej. Zatrudniają pracownika – Feliksa, syna jednego z lekarzy ze szpitala. W spokojnym życiu między pracą, domem na Sławkowskiej, rodziną i zakupami na Małym Rynku bruździ im tylko Voss i pożar w 1850 roku, który niszczy pół Krakowa. Po latach w aptece Magdy odbywa praktykę student farmacji, a później przejmuje Franciszek Bernat.
Hanka – Lucyna Olejniczak (2015) – Kobiety z ulicy Grodzkiej tom 1 – W domu na Grodzkiej u aptekarza Franciszka Bernata w tym samym dniu na świat przychodzą córka służki Hanki i córka Klementyny, pani domu. Akuszerka podmienia noworodki, a Hanka przed śmiercią przeklina Bernata i jego potomków. Wiktoria dorasta i okazuje się być bardzo mądrą dziewczynką, nawet idzie do gimnazjum dla dziewcząt przy ul Franciszkańskiej. Jakie będą dalsze losy Bernata i jego potomków?
Wiktoria – Lucyna Olejniczak (2015) – Kobiety z ulicy Grodzkiej tom 2 – Wiktoria jedzie do Paryża w poszukiwaniu Filipa. Do Krakowa wraca odmieniona i nie sama. Wciąż mieszka i pracuje w rodzinnej aptece na Grodzkiej, a w wyniku wybuchu wojny niejednokrotnie bywa w Mogile.
Matylda – Lucyna Olejniczak (2016) – Kobiety z ulicy Grodzkiej tom 3 – Jest dwudziestolecie międzywojenne. Matylda marzy o karierze scenicznej i występuje w Dziadach w Teatrze Słowackiego. Często przesiaduje w kawiarni u Noworola, a i u Maurizia się zdarza. W tym czasie przed apteką na Grodzkiej dochodzi do wypadku. Po śmierci Piłsudskiego mieszkańcy kamienicy na Grodzkiej uczestniczą w jego pogrzebie na Wawelu, a potem w sypaniu kopca na Sowińcu.
Weronika – Lucyna Olejniczak (2017) – Kobiety z ulicy Grodzkiej tom 4 – Weronika rodzi się kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Na kobiety na Grodzkiej pada strach, gdy ich mężów zabierają do wojska, a one muszą same radzić sobie z głodem, kwestią dzieci żydowskich i życiem codziennym w okupowanym Krakowie. Widzą jak hitlerowcy panoszą się po Rynku, krakowskich teatrach i kawiarniach. W chwili potrzeby zjawiają się nawet na Kazimierzu i w getcie podgórskim.
Dalej niż daleko – Katarzyna Ryrych (2022) – tom 2 sagi Czarna walizka – Druga część sagi o rodzinie Brodskich i nie tylko. Po ucieczce z Odessy do Lwowa, tym razem przenoszą się do Krakowa, by spędzić tu kilka lat w dwudziestoleciu międzywojennym. Mikołaj mieszka na Salwatorze i lubi spacerować Plantami. Duże znaczenie dla jego rodziny ma pewien ośrodek na ulicy Wenecja i sklepik w kamienicy przy Rynku.
Czas tajemnic – Marzena Rogalska (2022) – tom 1 serii o Karli Linde – Jak normalnie nie lubię tego typu książek (książek „o niczym”), ta mnie wciągnęła prezentując czarujący klimat nieistniejącego już Krakowa. Lata 30ste XX wieku w Krakowie dla córki szanowanego lekarza z klasą były czasem cudownego beztroskiego dzieciństwa. Spacery po mieście, słodycze od Maurizia na Rynku, nauka angielskiego w mieszkaniu w kamienicy na Karmelickiej, eksternistyczne składanie matury, nauka gry na fortepianie u Szymanowskiego czy brydż z Makuszyńskim. Jak potoczą się losy młodej krakowianki
Szkic zbrodni – Małgorzata Niemtur (2024) – tom 1 cyklu Szkic zbrodni – Kraków w akcji książki jest wspominany kilkakrotnie przy okazji: pojadą do Krakowa, zamieszkają w Krakowie, pracował w Krakowie. W podkrakowskiej wsi Stefania Ilnicka z mamą i siostrą spędzają lato w posiadłości jej narzeczonego. Sielankę przerywa znalezienie zwłok nieznanego mężczyzny i odkrycie kradzieży klejnotów pani Ilnickiej. W znalezieniu szmaragdów pomaga emerytowany komisarz krakowskiej policji. Kto jest winny?